Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-1231/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.08.2004, sygn. PI/005-1231/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik przechowuje ewidencję w formie zapisu na dysku twardym komputera.

Podatnik wystawia co miesiąc faktury na wykonane usługi z terminem płatności określonym na fakturze. Usługobiorcy dokonują wpłat za okresy dłuższe niż wynikający z faktury w kwocie przewyższającej kwotę określoną na fakturze.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

W w/w ustawie nie określono w jakiej formie powinna być prowadzona ewidencja dla celów podatkowych. dopuszczalne jest zatem prowadzenie ewidencji w formie zapisu na twardym dysku komputera, jeżeli ewidencja ta zawierać będzie elementy wskazane w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, i jednocześnie będzie zgodna z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Jak wynika z treści zapytania Podatnik świadczy usługi zgodnie z umową zawartą z usługobiorcą. Usługobiorcy dokonują wpłat na poczet przyszłych zobowiązań, które nie wynikają z otrzymanych faktur.

Stosownie do treści art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania w tej części.

Dokonane wpłaty mogą zostać uznane przez usługodawcę jako kwoty nienależne i zostaną zwrócone wpłacającemu. Jednakże, jeżeli wpłaty nie zostaną przez podatnika zwrócone a zostaną uwzględnione przy wystawieniu kolejnej faktury rodzić będą obowiązek podatkowy, gdyż należy je traktować jako dokonane z zamiarem zaliczki, z tytułu przyszłych świadczeń Podatnika.

Jednocześnie w art. 106 ust. 3 ustawy wskazano, iż podatnik obowiązany jest wystawić fakturę do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Izba Skarbowa w Gdańsku