POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-177-2-BS/04/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.02.2005, sygn. PP/443-177-2-BS/04/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 217, art. 14a § 4 oraz art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, przedstawione w piśmie z dnia 3 grudnia 2004r., uzupełnione pismem z dnia 8 lutego 2005r. oraz pismem z dnia 14 lutego 2005r. w zakresie podatku od towarów i usług od obrotu opakowaniami wielorazowymi, nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 3 grudnia 2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 14 grudnia 2004r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka jest spółką prawa handlowego świadczącą usługi w zakresie handlu hurtowego i detalicznego materiałami sypkimi m.in. cementem różnych marek. Sprzedaż cementu do odbiorców wiąże się z wydaniem kontrahentom palet wielokrotnego użytku. Fakturowanie palet, które do dnia 30 kwietnia 2004r. podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług, następowało wraz ze sprzedażą towarów, a w momencie ich zwrotu Spółka wystawiała korekty faktur sprzedaży palet. Od dnia 01 maja 2004r. palety podlegają opodatkowaniu stawką 22% podatku od towarów i usług.
Problem Spółki związany jest z korektami, do których Spółka zastosowała stawkę podatku od towarów i usług obowiązującą do dnia 30 kwietnia 2004r., czyli zwolnienie od podatku od towarów i usług, gdyż pierwotne faktury dokumentujące sprzedaż palet zostały wystawione przed 01 maja 2004r.
Spółka ww. korekty faktur ujęła w deklaracjach w miesiącu potwierdzenia ich odbioru przez kontrahenta.

Wątpliwości Spółki dotyczą obowiązku częściowego odliczania podatku, o którym mowa w art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej - "ustawą", w związku z wykazywaniem ww. korekt faktur w bieżących deklaracjach VAT.

Zdaniem Spółki nie istnieje obowiązek częściowego odliczania podatku naliczonego w związku z wykazywaniem w deklaracji sprzedaży zwolnionej.

Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem, które w tym przypadku nie ma zastosowania.

Natomiast zgodnie z art. 90 ust. 1 - 4 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Powyższe oznacza, że podatnik wykonujący czynności dające prawo do obniżania kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje ma prawo do odliczania częściowego podatku naliczonego, według wyliczonej proporcji.
Proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy - zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu - ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Jednakże, zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2 - 8:

  1. przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;
  2. nie przekroczyła 2 % - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Oznacza, to, że jeżeli wraz z pozostałym obrotem niedającym prawa do odliczenia obrót z tytułu zwrotu palet nie przekroczy w sumie 2% całego obrotu Spółki to na podstawie powołanego art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego.

Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia stanie prawnym.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.

Opolski Urząd Skarbowy