Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że kwestią sporną jest prawidłowe zastosowanie stawki podatku VAT w przypadku dostawy działek niezabudowa... - Interpretacja - PP 443/1/03/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.03.2005, sygn. PP 443/1/03/05, Urząd Skarbowy w Wołowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że kwestią sporną jest prawidłowe zastosowanie stawki podatku VAT w przypadku dostawy działek niezabudowanych przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego w części pod budownictwo mieszkaniowe, a w części na cele rolnicze.

Według wnioskodawcy dostawa terenu niezabudowanego przeznaczona pod zabudowę opodatkowana jest stawką 22%, natomiast ze zwolnienia korzysta - zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług - dostawa terenu niezabudowanego innego niż teren budowlany oraz przeznaczony pod zabudowę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 7 ust. 1 tej ustawy definiuje dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast towarami w myśl art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na postawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Dla rozstrzygnięcia kwestii ewentualnego opodatkowania sprzedawanej nieruchomości gruntowej istotne jest ustalenie przeznaczenia sprzedawanego gruntu, tj. czy grunty podlegające zbyciu przeznaczone są pod zabudowę czy też na cele rolnicze.

O przeznaczeniu gruntu decyduje plan zagospodarowania przestrzennego.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Opodatkowaniu podlegają więc dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych - tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Pozostałe dostawy gruntów niezabudowanych m. in. grunty rolne są zwolnione od podatku VAT.

Dostawa gruntów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę nie została wymieniona w katalogu towarów i usług, co do których stosuje się obniżone stawki podatku, więc dostawa przedmiotowych gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22 % stosownie do art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Jeżeli z przedmiotowego planu wynika, że teren niezabudowany będący przedmiotem dostawy przeznaczony jest pod zabudowę, to podlega opodatkowaniu według stawki 22 %, natomiast dostawa terenów niezabudowanych nie będącymi gruntami budowlanymi i nie przeznaczonymi w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę, korzysta ze zwolnienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Wołowie