Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż hurtowa wyrobów i spoiw gipsowych. Sprzedaż dokonywana jest bezpośrednio do hur... - Interpretacja - RO/443/79/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.06.2005, sygn. RO/443/79/2005, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż hurtowa wyrobów i spoiw gipsowych. Sprzedaż dokonywana jest bezpośrednio do hurtowników. W związku z bardzo dużą konkurencją na rynku materiałów budowlanych oraz powszechnym stosowaniem przez konkurentów różnych akcji promocyjnych, w celu zwiększenia poziomu sprzedaży Spółka postanowiła nawiązać współpracę również z podmiotami które zajmują się świadczeniem usług przy użyciu wyrobów Spółki.

W ramach takiej umowy podmiot wykonawczy zobowiązany byłby do świadczenia na rzecz Spółki usług oraz wykorzystywania do wykonywanych przez siebie usług budowlanych wyrobów Spółki. W tym celu Spółka zamierza podpisać z takimi podmiotami gospodarczymi umowy o współpracy w zakresie świadczenia na jej rzecz następujących usług:
a) nabywania i wykorzystywania przy wykonywaniu usług budowlanych zadeklarowanej ilości produktów zakupionych u wskazanego Dostawcy na warunkach wynikających z umowy,
b) aktywnego udziału w organizowanych przez Spółkę promocjach i innych działaniach marketingowych,
c) przekazywania na bieżąco informacji i uwag od klientów na temat produktów oraz udostępnianie na wniosek Spółki udokumentowanych informacji na temat ich właściwości, zastosowania i jakości,
d) promowaniu w środowisku tynkarskim tynków gipsowych Spółki,
e) promowania Spółki na obiektach w których są zastosowane produkty firmy, jeżeli taka możliwość będzie mogła zostać zrealizowana.

Z tytułu wykonania w/w usług Spółka na podstawie faktur VAT wystawianych po upływie okresu rozliczeniowego (kwartału) wypłacałaby uprawnionemu wynagrodzenie. Miarą wykonania usługi byłaby ilość przerobionego wyrobu zrealizowanego w okresie rozliczeniowym.

Spółka pyta czy w podanym stanie faktycznym w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) prawidłowym jest wystawienie faktury za wykonanie usług na rzecz Spółki po upływie kwartału jako okresu wykonania usługi?

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego odpowiada na powyższe:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4).

Mając na uwadze powyższe w przypadku świadczenia usług generalną zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Istotne dla określenia momentu wykonania przedmiotowej usługi są jednak warunki zawarte w umowie.

W przypadku kwartalnego rozliczania wykonanych usług, zgodnie z warunkami umowy, faktura powinna być wystawiona nie później niż 7 dnia od zakończenia kwartału w którym usługi świadczono.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy