Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowi... - Interpretacja - PP1-443/8/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.02.2005, sygn. PP1-443/8/05, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 12.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) jest prawidłowe.

W dniu 12.01.2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego Spółka świadczy usługi transportu wewnątrzwspólnotowego na terenie Europy na zlecenie polskich firm.

Pytanie podatnika dotyczy możliwości wyodrębnienia w oddzielnej pozycji faktury wprowadzonej na terenie Niemiec nowej państwowej opłaty za korzystanie z autostrad (Mautstelle) z adnotacją, że tej pozycji nie dotyczy podatek VAT. Zdaniem Spółki koszty opłaty za korzystanie z autostrad na terenie Niemiec powinny być skalkulowane w wartości całej usługi transportowej i nie powinny występować w oddzielnej pozycji na fakturze.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest - zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT - obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 ustawy o VAT. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W wartości usługi transportowej powinny być uwzględnione koszty związane z jej wykonaniem, a więc również opłaty za przejazdy autostradami na terenie innych państw.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że do podstawy opodatkowania usługi transportowej powinny być wliczone państwowe opłaty za korzystanie z autostrad pobierane na terenie Niemiec.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Lubelski Urząd Skarbowy