Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60), art. 83, ust. 1, pkt 23, ... - Interpretacja - U.S.V-443/17/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. U.S.V-443/17/05, Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60), art. 83, ust. 1, pkt 23, ust. 3, pkt 1, ust. 5, pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), par. 7, ust. 1, pkt 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.02.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez Pana w powyższym wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 15.02.2005 r. zwrócił się Pan o wydanie interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż świadczy Pan usługi transportu towarów na terenie Polski. Usługi te świadczy Pan m.in. dla firmy wykonującej usługi spedycji międzynarodowej, która zleca Panu dowóz towarów z miejsca w kraju np. z Krosna do portu morskiego np. w Gdyni lub Gdańsku. We wniosku wyjaśnia Pan, iż przewozi towar w kontenerach morskich, które montowane są na Jego naczepy, a następnie odprawiane przez wewnętrzny urząd celny. Na dokumentach odprawy celnej są umieszczane dane odnośnie towaru, numeru kontenera oraz numery Pana samochodu i naczepy. Po odprawie celnej kontener z towarem eksportowanym przewozi Pan do terminalu morskiego, skąd jest przeładowywany na statki i wywożony przez innego przewoźnika poza terytorium Unii Europejskiej. Nadmienia Pan, iż kontener jest przewożony poza Wspólnotę na podstawie międzynarodowego listu przewozowego, na którym są umieszczone dane spedycji, która zleciła Panu przewóz oraz numer kontenera.Według Pana posiadane przez Niego dokumenty potwierdzają, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.

Powyższym wnioskiem zwrócił się Pan z pytaniem czy ma prawo do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0 % w przypadku świadczenia usługi transportu towarów na terenie Polski polegającej na dowozie ich do portu morskiego lub do magazynów zbiorczych, na zlecenie spedytora wykonującego usługi spedycji międzynarodowej tych towarów.

Stoi Pan na stanowisku, iż ma prawo do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0 % w przypadku świadczenia powyższej usługi.

W ocenie tut. Organu stanowisko przedstawione przez Pana jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 83, ust. 1, pkt 23 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn. zm.) stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1, pkt. 23 rozumie się min. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty - art. 83, ust. 3 powołanej ustawy.Natomiast dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konsament morski, konsament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora) - art. 83,ust 5, pkt 1 ww. ustawy.

W świetle par. 7, ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 04 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.Przepis ten ust. 1 pkt 1 stosuje się w przypadku posiadania przez podatnika odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 83, ust. 5 pkt 1 ustawy - par. 7, ust. 2 ww. rozporządzenia.

Od dnia 19.12.1994 r. jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Stan faktyczny przedstawiony przez Pana we wniosku wskazuje, iż świadczy Pan usługę transportu towarów na terytorium kraju, która stanowi część transportu międzynarodowego. Dlatego też po spełnieniu warunków określonych w art. 83, ust. 5 pkt 1 ww. ustawy, dotyczący udokumentowania tego transportu, ma Pan prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0 %.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu prawnego na dzień jej udzielenia i traci ważność z dniem zmiany przepisów prawnych.Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany bądź uchylenia.

Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu