Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w O... - Interpretacja - PP-I-005/684-1/AS/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.11.2004, sygn. PP-I-005/684-1/AS/04, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku informacji z dnia 21 lipca 2004r. nr PP-XII-4430/24/2004, z zakresu stosowania prawa podatkowego, udzielonej w odpowiedzi na wniosek Spółki Cywilnej P.U.S. w W.

Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka zajmuje się produkcją i montażem stolarki budowlanej. Przedmiotem sprzedaży są roboty budowlane, polegające na montażu wyprodukowanej przez Spółkę stolarki budowlanej.Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości stosowania obniżonej do wysokości 7% stawki podatku od towarów i usług, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji są roboty budowlane z montażem stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Po przeanalizowaniu przedmiotowej informacji oraz stanu prawnego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, że przepisy prawa podatkowego zostały w sposób błędny wyjaśnione przez organ podatkowy I instancji, w związku z powyższym przedmiotowa informacja zostaje zmieniona.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z postanowieniami art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535) podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2 cytowanej ustawy o VAT w okresie od dnia 1 maja 2004x. do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do m.in.:
robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:
- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne.

W świetle przytoczonych przepisów, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od przedmiotu umowy cywilno-prawnej. Z umowy zawartej ze zleceniodawcą powinno wynikać, czy usługa zostanie wykonana z dostarczonych przez wykonawcę materiałów, czy też z materiałów usługobiorcy. Jeżeli przedmiotem umowy są roboty budowlano-montażowe dotyczące obiektów budownictwa mieszkaniowego, wówczas do pełnej wartości kosztorysu może zastosować jednolitą 7% stawkę podatku VAT.

Natomiast , gdy umowa ze zleceniodawcą określi odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych usług, należy osobno opodatkować każdą pozycję wymienioną w fakturze, według stawek przewidzianych dla tego rodzaju towarów i usług.

Izba Skarbowa w Opolu