Z zapytania wynika, że spółka otrzymuje faktury od kontrahentów zagranicznych z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które upoważniają do ob... - Interpretacja - DPP-005-131/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. DPP-005-131/04, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z zapytania wynika, że spółka otrzymuje faktury od kontrahentów zagranicznych z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które upoważniają do obniżenia zapłaty o 2 % /skonto/, jeżeli zapłata nastąpi w ciągu 10 dni.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz U. Nr. 54 poz. 535/ podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Ust. 2 w/w. artykułu , wskazuje, że podstawa opodatkowania obejmuje:

1/ podatki, cła opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów.

2/ wydatki dodatkowe, takie jak prowizja, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Natomiast zgodnie z ust. 3 tego artykułu podstawa opodatkowania nie obejmuje: a/ rabatów za zapłatę z góryb/ opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Analizując przesłane zapytanie należy odnieść się do momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu powstaje, /art. 20 ust. 5/, 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia a w przypadku, gdy przed terminem , o którym mowa wyżej podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury /ust. 6/. Jeżeli zatem w momencie ewidencjonowania faktur nie wiadomo czy warunki do otrzymania skonta zostaną dotrzymane, podstawę opodatkowania będzie stanowić zgodnie z art. 31 ust. 1 kwota, którą nabywający jest zobowiązany zapłacić czyli 100% wartości faktury. Następnie, po spełnieniu warunków otrzymania skonta, należy wystawić fakturę wewnętrzną korygującą. Jeżeli termin spełnienia tych warunków będzie odpowiadał obowiązkowi podatkowemu, to rozliczenie będzie przeprowadzone w tym samym miesiącu. W przeciwnym przypadku należy wystawić fakturę wewnętrzną korygującą, ale do miesiąca pierwotnego rozliczenia faktury z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Takie postępowanie powoduje konieczność korekty deklaracji za m-c, w którym powstał obowiązek podatkowy. W przypadku otrzymania noty kredytowej od dostawcy z Unii dotyczącej rabatu za zakupione towary należy wystawić fakturę wewnętrzną korygującą z uwzględnieniem przyznanego rabatu.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu