Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60... - Interpretacja - ŁUS-III-2-443/15/05/AMM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2005, sygn. ŁUS-III-2-443/15/05/AMM, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonym w ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) czynności ustanowienia (przeniesienia) własnościowego prawa do lokalu użytkowego, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Do tut. Urzędu wpłynął wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania czynności ustanowienia (przeniesienia) własnościowego prawa do lokalu użytkowego podatkiem od towarów i usług określonym w ustawie z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).

We wniosku o udzielenie interpretacji Podatnik pyta, czy do czynności ustanowienia (przeniesienia) własnościowego prawa do lokalu użytkowego na rzecz osoby fizycznej lub podmiotu gospodarczego można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - w sytuacji, gdy lokal ten znajduje się w budynku wybudowanym przed 1985r., ale sam lokal powstał w wyniku zabudowy podcieni, która została dokonana w latach 2000-2001. Z treści wniosku wynika, iż w 2000r. Podatnik (jako wynajmujący) zawarł z najemcą umowę, w której wyraził zgodę na dokonanie przez nabywcę zabudowy podcieni, w wyniku której powstał lokal użytkowy przeznaczony na działalność usługowo-handlową. Zabudowa podcieni została wykonana w oparciu o projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Dnia 12.09.2001r. ustalono wartość wydatków na zabudowę podcieni, z czego Podatnik miał pokryć 25% ustalonych nakładów na budowę lokalu a następnie odliczyć stosowne kwot od czynszu najmu począwszy od miesiąca października 2001r. W/w nakłady rozliczone w okresie 10.2001r. - 12.2004r. zwiększyły wartość środka trwałego (budynku jako całości). Podatek naliczony związany z nakładami został odliczony strukturą. Lokal został oddany do użytkowania w 2001r.

Podatnik wskazuje, iż czynność tą uważa za dostawę towaru używanego, ponieważ lokal użytkowy był dotychczas przeznaczony do wynajmu, a budynek, w którym znajduje się przedmiotowy lokal został wybudowany w okresie kiedy Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżania kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.

W wyniku analizy przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy zważył, co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym m.in. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego (art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy). Zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, towarami są m.in. budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Jak wynika z powyższych przepisów, następujące za wynagrodzeniem ustanowienie własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowi odpłatną dostawę towarów, a więc podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki, budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów (budynków, budowli lub ich części), minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy).

Należy wskazać, iż zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 07.07.1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) przez budowę rozumie się także nadbudowę, rozbudowę, odbudowę oraz przebudowę obiektu budowlanego. Jak wskazano we wniosku, zabudowa podcieni nastąpiła na podstawie pozwolenia na budowę (jako rozbudowa budynku - obiektu budowlanego) i została zakończona w 2001r.

Nie są spełnione wskazane powyżej warunki uprawniające do objęcia czynności ustanowienia (przeniesienia) własnościowego prawa do lokalu użytkowego zwolnieniem od podatku od towarów i usług przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów używanych.

Wprawdzie budynek, w którym znajduje się przedmiotowy lokal (stanowiący część tego budynku) został wybudowany w 1985r., ale od zakończenia zabudowy podcieni tego budynku, w wyniku której powstał sam lokal użytkowy nie upłynęło jeszcze 5 lat.

Podsumowując, w stanie faktycznym, którego dotyczy wniosek Podatnika, czynność ustanowienia (przeniesienia) własnościowego prawa do lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie znajdzie do niej zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Przedmiotowa czynność podlega opodatkowaniu według stawki 22% (na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

W konsekwencji, stanowisko wyrażone w tym zakresie przez Podatnika we wniosku trzeba uznać za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Łódzki Urząd Skarbowy