Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pok... - Interpretacja - PP II 443/797/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.09.2004, sygn. PP II 443/797/04, Izba Skarbowa we Wrocławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Oznacza to, że krajem właściwym do poboru podatku VAT (podatku od wartości dodanej) jest kraj, na terenie którego odbywa się transport, oczywiście proporcjonalnie do pokonanych odległości.
W przypadku świadczenia usług wyłącznie na terytorium Niemiec, podatek VAT (podatek od wartości dodanej) powinien być zapłacony w Niemczech, wg zasad obowiązujących w tym kraju. Dlatego też w przedmiotowej sprawie właściwym byłoby zapoznanie się z przepisami niemieckimi regulującymi zasady opodatkowania podatkiem od wartości dodanej.
Polskie przepisy w zakresie podatku od towarów i usług dopuszczają w przedmiotowej sytuacji dwie możliwości. Podmiot zagraniczny świadczący usługi, dla których miejscem świadczenia jest Polska i nie posiadający siedziby na terytorium kraju, może zarejestrować się w Drugim Urzędzie Warszawa - Śródmieście i opłacać podatek zgodnie z krajowymi regulacjami. Drugim rozwiązaniem jest przerzucenie ciężaru zapłaty podatku na usługobiorcę, który staje się w tym przypadku podatnikiem z tytułu importu usług, natomiast na usługodawcy nie ciążą żadne obowiązki z tytułu wykonywania czynności na terytorium Polski. Należy zatem przypuszczać, iż analogiczne rozwiązania określa niemiecka ustawa o podatku od wartości dodanej.
W kwestii natomiast dotyczącej wykonywania usług przez podwykonawców, stwierdzić należy, iż również w tym przypadku miejscem ich świadczenia będzie tylko terytorium Niemiec, a zatem rozliczenia między polskimi kontrahentami, jak również opodatkowanie wykonywanych czynności podatkiem od wartości dodanej, powinno odbywać się zgodnie z przepisami niemieckiego prawa podatkowego.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług określają natomiast prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (art. 86 ust. 8 cyt. ustawy).

Izba Skarbowa we Wrocławiu