Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-476/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.06.2004, sygn. PI/005-476/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Pytający jest stowarzyszeniem zajmującym się działalnością kulturalną, nie prowadzącym działalności gospodarczej. Wszelkie dochody Towarzystwa przeznaczane są na działalność statutową. W ramach działalności statutowej Towarzystwo organizuje koncerty muzyczne, wystawy, wieczory poetyckie, przedstawienia teatralne, na które wstęp jest wolny. Towarzystwo wydaje ponadto dwa czasopisma. W ramach Towarzystwa działa również dyskusyjny klub filmowy, ognisko muzyczne oraz festiwal filmowy. Działalność ta pokrywana jest częściowo ze składek członkowskich.

Główne źródło finansowania działalności stanowią dotacje pochodzące z budżetu państwa. Towarzystwo otrzymało również środki finansowe z Unii Europejskiej w ramach PHARE 2001 program "Rozwój społeczeństwa obywatelskiego" na przedsięwzięcie mające na celu promowanie działalności artystycznej i integrację osób niepełnosprawnych.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/, zwanej dalej ustawą o VAT, podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z powyższych uregulowań wynika, że w przypadku gdy nie istnieje możliwość bezpośredniego powiązania otrzymanego dofinansowania z ceną konkretnych dostaw towarów lub świadczenia konkretnych usług, brak jest podstaw do uznania, że taka dotacja podlega zaliczeniu do podstawy opodatkowania podatkiem VAT. A więc dotacje mające na celu dofinansowanie działalności, nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Aby otrzymane przez podatnika dofinansowanie było uznane za obrót musi być bezpośrednio związane z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Dofinansowanie takie podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla towaru lub usługi, której dotyczy, a w sytuacji, gdy powiązana z dotacją dostawa towaru bądź świadczenie usługi są zwolnione od podatku, otrzymanie dofinansowania podlega również zwolnieniu od podatku VAT.

Wskazać należy, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. Dla zastosowania przy dostawie towarów i świadczeniu usług zarówno zwolnienia przedmiotowego jak i właściwej stawki podatku VAT decydujące znaczenie ma prawidłowe zaklasyfikowanie wykonywanych przez podatnika czynności do grupowania PKWiU.

W sytuacji gdyby wykonywane przez Towarzystwo czynności zaliczone zostały do grupowania PKWiU 91 /usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe)/, to czynności te - jako wymienione w pozycji 10 załącznika 2 do ustawy o VAT - na zasadzie art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy podlegałyby zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Podkreślenia wymaga przy tym jednak, że prawidłowej klasyfikacji usług powinien dokonać jednak podatnik we własnym zakresie lub - w przypadku trudności - może zwrócić się do właściwego organu statystycznego z wnioskiem o zaklasyfikowanie świadczonych usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku