W odpowiedzi na zapytanie "czy Spółka prawidłowo postąpiła odliczając naliczony podatek od towarów i usług dot. usług związanych z dotacją z PARP (do... - Interpretacja - PP-443-314-04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.01.2005, sygn. PP-443-314-04, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie "czy Spółka prawidłowo postąpiła odliczając naliczony podatek od towarów i usług dot. usług związanych z dotacją z PARP (dofinansowanie w ramach sektorowego programu operacyjnego - wzrost konkurencyjności), zawarte w piśmie z dnia 30.12.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje, że stosownie do art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z treści złożonego pisma wynika, że Spółka złożyła wniosek o dotację z PARP (dofinansowanie w ramach sektorowego programu operacyjnego - wzrost konkurencyjności) na sfinansowanie zakupu maszyn i urządzeń oraz na sfinansowanie prac adaptacyjnych w posiadanych budynkach, stanowiących środki trwałe w budowie, które po zakończeniu tych prac będą stanowić środki trwałe i będą wykorzystywane do działalności produkcyjnej. Przygotowując wniosek Spółka poniosła koszty związane z wykonaniem biznes planu, opinii technicznej bhp oraz wniosku o dofinansowanie.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że jeżeli ww. wydatki związane z poniesionymi kosztami dot. składanego wniosku o dotację z PARP zostaną zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym oraz będą związane z sprzedażą opodatkowaną, to Spółce będzie przysługiwać prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących wykonane usługi.

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy, to stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu