W odpowiedzi na zapytanie z dnia 5.10.2004 r./złożone do Ministra Finansów w dniu 11.10.2004 r. / dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego o... - Interpretacja - P-3-433/88/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.01.2005, sygn. P-3-433/88/04, Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 5.10.2004 r./złożone do Ministra Finansów w dniu 11.10.2004 r. / dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do używanego w działalności gospodarczej samochodu ciężarowego marki Lublin - na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuję , że :

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ obniżenia lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 .

Art. 86 ust. 5 cyt. ustawy stanowi, że dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc /siedzeń/ , o których mowa w ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym . Pojazdy , które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji , nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust. 3 .Z przepisów nie wynika aby sam brak u podatnika w/w dokumentów , skutkował uznaniem takiego pojazdu za samochód osobowy lub inny określony w art. 86 ust 3 i 5.

Istotne jest bowiem , aby z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie , którego podatnik dowodzi .

Do złożonego zapytania Spółka nie dołączyła świadectwa homologacji przedmiotowych samochodów ani też świadectwa homologacji typu pojazdu zawierającego opis techniczny tego typu, z którego wynikałoby ,że przedmiotowy samochód LUBLIN jest samochodem ciężarowym i ma dopuszczalną ładowność 940 kg oraz liczbę miejsc 9 osób .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że już sam fakt liczby miejsc 9 i ładowności 940 kg przedmiotowych samochodów nie spełnia wymogów o , których mowa w art. 86 ust. 3 i 5, gdyż ładowność określona dla danego samochodu jest niższa od ładowności określonej wzorem / 9 x 68 kg. + 357 kg = 969 kg./.

W związku z powyższym nie przysługuje Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do tych samochodów.

Niniejsza informacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i jest aktualna na dzień jej wydania , do czasu zmiany stanu prawnego / przepisów podatkowych/ lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.

Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie