Stwierdzenie czy usługi świadczone przez Kontrahenta podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia, ... - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.73.2022.4.MS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 3 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.73.2022.4.MS

Temat interpretacji

Stwierdzenie czy usługi świadczone przez Kontrahenta podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia, a zatem Spółka ma obowiązek rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu usług oraz prawo do odliczenia VAT naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT w kwocie odpowiadającej kwocie podatku należnego VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 22 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług odnośnie stwierdzenia czy usługi świadczone przez Kontrahenta podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia, a zatem Spółka ma obowiązek rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu usług oraz prawo do odliczenia VAT naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT w kwocie odpowiadającej kwocie podatku należnego VAT.

Wniosek został uzupełniony pismem z 11 maja 2022 r. (data wpływu 13 maja 2022 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienie wniosku z 29 kwietnia 2022 r. znak: 0111-KDIB1-2.4010.98.2022.2AW, 0111-KDIB3-3.4012.73.2022.3.MS.   

Treść wniosku  jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

1.Informacje ogólne

Jesteście Państwo spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Spółka podlega (na dzień złożenia wniosku oraz na dzień zaistnienia zdarzenia przyszłego) w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Spółka jest podatnikiem czynnym dla celów VAT w Polsce.

Spółka należy do …, która prowadzi działalność gospodarczą w obszarze handlu detalicznego …. Zgodnie przyjętym modelem biznesowym, Spółka prowadzi działalność z wykorzystaniem sieci …. Spółka realizuje sprzedaż z wykorzystaniem ponad … placówek na terenie całej Polski.

W xxx r. zawarli Państwo z … (dalej: „Kontrahent”), spółką kapitałową prawa brytyjskiego, mającą siedzibę w …, ul. …, …, … (numer w rejestrze handlowym: …) umowę - … (w tłumaczeniu: Umowa członkostwa w …) (dalej: „Umowa”).

Kontrahent stworzył jedną z największych na świecie platform, umożliwiającą przedsiębiorcom z całego świata dzielenie się danymi dotyczącymi prowadzonej działalności w zakresie m. in. poszanowania praw pracowniczych, bezpieczeństwa i higieny pracy, dbałości o środowisko i etycznego prowadzenia biznesu (dalej: „Platforma”). Informacje zamieszczane na Platformie dotyczą więc zróżnicowanych zagadnień z obszaru szeroko pojętej społecznej odpowiedzialności biznesu.

Dane umieszczane na Platformie pochodzą z raportów z audytów etycznych przeprowadzanych przez niezależne podmioty zewnętrzne. Audyt etyczny przeprowadzany jest przez wyspecjalizowanych audytorów z wykorzystaniem międzynarodowych standardów (tzw. standard …, który został opracowany przez Kontrahenta). Firmy współpracujące z Kontrahentem, poprzez publikację raportu z audytu etycznego na Platformie, umożliwiają swoim potencjalnym partnerom biznesowym zapoznanie się z informacjami w zakresie spełnianych standardów etycznych. Dzięki przeprowadzaniu audytów, podmioty współpracujące z Kontrahentem w ramach Platformy mogą poprawić stosowane w swojej organizacji standardy.

Z Kontrahentem współpracują tysiące przedsiębiorców z ponad 150 krajów na świecie, których dane dostępne są w ramach Platformy. Na Platformie zamieszczone są informacje dotyczące wielu międzynarodowych firm, w tym również potencjalnych jak i aktualnych partnerów biznesowych Spółki.

Kontrahent nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności, które uczestniczyłoby w świadczeniu usług na rzecz Wnioskodawcy.

2.Zakres usług

Na podstawie Umowy, Kontrahent zobowiązuje się do świadczenia Usług na rzecz Państwa Spółki (dalej: „Usługi”). Usługi obejmują udostępnienie i umożliwienie wykorzystywania zgromadzonych na Platformie bazy danych. W ramach Usług, Kontrahent przechowuje i zarządza danymi dostarczanymi przez członków … w związku z korzystaniem z platformy …. Dzięki współpracy, Spółka ma możliwość zamieszczenia na Platformie informacji dotyczących prowadzonej działalności w zakresie przyjętych standardów etycznych oraz stosowanych praktyk. W efekcie, potencjalni partnerzy biznesowi Spółki mogą zapoznać się z informacjami dotyczącymi jej działalności oraz z efektami przeprowadzonych audytów etycznych. Zgodnie z brzmieniem Umowy, Usługi będą świadczone na rzecz Spółki będącej członkiem ….

Za pośrednictwem Platformy, Spółka ma możliwość uzyskania informacji dotyczących podmiotu, z którym planuje zawarcie współpracy, co umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących potencjalnej współpracy z danym podmiotem.

W ramach współpracy z Kontrahentem, Spółka ma również możliwość uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach (m. in. warsztaty i szkolenia), dotyczących różnych obszarów prowadzenia działalności i wdrażania standardów etycznych, które są prowadzone przez ekspertów.

Na podstawie zawartej umowy, Spółka może również w ograniczonym zakresie korzystać z logo Kontrahenta, w celu promowania swojej współpracy z Kontrahentem, który jest podmiotem o uznanej, międzynarodowej renomie.

Jednocześnie, w związku z przystąpieniem do … Spółka została zobowiązana do przestrzegania określonych obowiązków (np. w zakresie danych, które Spółka będzie umieszczać na platformie …).

Końcowo pragną Państwo zauważyć, że Kontrahent udzielił Spółce na podstawie Umowy nieodpłatnej oraz niewyłącznej licencji na używanie, powielanie i wyświetlanie przedmiotów praw autorskich Kontrahenta, związanych z korzystaniem z Platformy, wyłącznie w celu prawidłowego korzystania z Usług przez Spółkę.

3.Wynagrodzenie

W związku z zawarciem Umowy i przystąpieniem do …, zostali Państwo zobowiązani do zapłaty wynagrodzenia na rzecz Kontrahenta. Wynagrodzenie składa się z dwóch elementów tj.:

1)opłaty Membership Joining Fee (w tłumaczeniu: „Opłata członkowska za przystąpienie”) płatnej jednorazowo po zawarciu umowy (dalej: „Opłata wstępna”), oraz

2)opłat rocznych Membership Fee (w tłumaczeniu: „Opłata członkowska”, dalej: „Opłata roczna” lub „Opłaty roczne”) - Umowa przewiduje uiszczenie tej opłaty za trzy kolejne lata, począwszy od stycznia 2022 r.

Opłaty roczne naliczane są w okresach rocznych (od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku), z których pierwszy rozpoczął się 1 stycznia 2022 r. Po upływie okresu trzyletniego, w przypadku przedłużenia współpracy, Spółka będzie uiszczała na rzecz Kontrahenta kolejne Opłaty roczne. W dalszej części wniosku Opłata wstępna i Opłata roczna będą łącznie określane jako „Opłaty”.

W styczniu 2022 r. Spółka zaksięgowała fakturę VAT dotyczącą Opłat wystawioną przez Kontrahenta i w tym samym miesiącu dokonała płatności na rzecz Kontrahenta. Faktura w opisie świadczenia wskazuje dwie pozycje: „Membership Joining Fee 6” i „Membership First Year Fee Level 6”, tj. Opłatę wstępną oraz Opłatę roczną - faktura obejmuje Opłaty roczne za lata 2022 - 2024.

Spółka może w każdym momencie rozwiązać umowę zawartą z Kontrahentem, ale w takim przypadku, Spółce nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu uregulowanych Opłat.

W piśmie z 11 maja 2022 r. udzielili Państwo następujących odpowiedzi na zadane przez Organ pytania:

1.Czy usługi wskazane we wniosku nabyte od kontrahenta z … służą, będą służyły Państwu do wykonywania tylko i wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług?

Ad. 1 Jak zostało wskazane w treści wniosku, Spółka  prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej w segmencie …, która to działalność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (dalej: „VAT”). Usługi nabywane od Kontrahenta będą wykorzystywane tylko i wyłącznie w zakresie czynności Państwa Spółki opodatkowanych VAT.

2.W jaki sposób wydatki na opłaty wskazane w pytaniu 1 wniosku pozostają/będą pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą?

Jak wskazane zostało w treści Wniosku w punkcie uzasadnienia stanowiska Wnioskodawcy, Opłaty ponoszone przez Spółkę na rzecz Kontrahenta mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej w segmencie ….

Związek poniesienia kosztów opłat na zakup usług z działalnością gospodarczą Państwa Spółki objawia się tym, że Spółka ma możliwość weryfikacji zasad stosowanych przez potencjalnych kontrahentów w zakresie m.in. poszanowania praw pracowniczych, bezpieczeństwa i higieny pracy, dbałości o środowisko i etycznego prowadzenia biznesu. Analogiczne informacje dotyczące działalności Państwa Spółki będą mogli uzyskać zarówno potencjalni kontrahenci oraz osoby zainteresowane zatrudnieniem w Spółce.

Efektywnie, zakup usług będzie przekładał się za możliwość zawierania relacji biznesowych z atrakcyjnymi dla Spółki kontrahentami oraz zatrudniania nowych pracowników. Pośrednio zakup usług od Kontrahenta będzie więc wpływał na rozwój działalności prowadzonej przez Państwa Spółkę oraz w efekcie na zwiększenie osiąganych z prowadzonej działalności przychodów i ich zabezpieczenie.  

Pytanie we wniosku oznaczone jako nr 2.

Czy usługi świadczone przez Kontrahenta podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia, a zatem Państwa Spółka ma jednocześnie obowiązek rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu Usług oraz prawo do odliczenia VAT naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT w kwocie odpowiadającej kwocie podatku należnego VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie, świadczenie usług przez Kontrahenta na rzecz Spółki stanowi import usług na gruncie ustawy o VAT, a zatem zastosowanie znajduje mechanizm odwrotnego obciążenia. W efekcie, Spółka jest zobowiązana do wykazania VAT należnego z tytułu usług świadczonych przez Kontrahenta.

Jednocześnie, Spóła jest uprawniona do odliczenia VAT naliczonego na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT w kwocie odpowiadającej kwocie podatku należnego wykazanego przez Spółkę.

Uzasadnienie Państwa stanowiska w zakresie pytania nr 2

Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy, Kontrahent jest podmiotem niemającym siedziby na terytorium Polski. Kontrahent nie posiada również stałego miejsca działalności w Polsce, które uczestniczyłoby w świadczeniu usług na rzecz Spółki.

Spółka nabywając usługi od Kontrahenta ma siedzibę na terytorium Polski i jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny w Polsce. Usługi nabywane od Kontrahenta mają związek z czynnościami opodatkowanymi dokonywanymi przez Spółkę.

Miejscem świadczenia usług na rzecz Wnioskodawcy jest terytorium Polski (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).

Mając na uwadze powyższe, usługi świadczone przez Kontrahenta na rzecz Spółki będą stanowiły import usług, do którego znajdzie zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia. Do rozliczenia VAT z tytułu importu usług zobowiązana jest zatem Spółka (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

W związku z powyższym Państwa Spółka:

1)w odniesieniu do transakcji jest zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tytułu usług świadczonych przez Kontrahenta;

2)jest uprawniona do odliczenia VAT naliczonego na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT w kwocie odpowiadającej kwocie podatku należnego wykazanego przez Spółkę.

Mając na uwadze powyższe, wnoszą Państwo o potwierdzenie prawidłowości stanowiska wyrażonego w niniejszym wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r., poz. 931) – zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy:

Przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy:

Towarami zaś są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z kolei art. 8 ust. 1 ustawy wskazuje, że:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

         3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 9 ustawy:

Przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Z treści wniosku wynika, że w grudniu  2021 r. zawarli Państwo z Kontrahentem z … umowę członkostwa w platformie … na podstawie której, Kontrahent zobowiązuje się do świadczenia Usług na rzecz Państwa Spółki.

Kontrahent stworzył jedną z największych na świecie platform, umożliwiającą przedsiębiorcom z całego świata dzielenie się danymi dotyczącymi prowadzonej działalności w zakresie m. in. poszanowania praw pracowniczych, bezpieczeństwa i higieny pracy, dbałości o środowisko i etycznego prowadzenia biznesu.

Dane umieszczane na Platformie pochodzą z raportów z audytów etycznych przeprowadzanych przez niezależne podmioty zewnętrzne. Audyt etyczny przeprowadzany jest przez wyspecjalizowanych audytorów z wykorzystaniem międzynarodowych standardów (tzw. standard …, który został opracowany przez Kontrahenta). Firmy współpracujące z Kontrahentem, poprzez publikację raportu z audytu etycznego na Platformie, umożliwiają swoim potencjalnym partnerom biznesowym zapoznanie się z informacjami w zakresie spełnianych standardów etycznych. Dzięki przeprowadzaniu audytów, podmioty współpracujące z Kontrahentem w ramach Platformy mogą poprawić stosowane w swojej organizacji standardy.

Na Platformie zamieszczone są informacje dotyczące wielu międzynarodowych firm, w tym również potencjalnych jak i aktualnych partnerów biznesowych Spółki.

Na podstawie Umowy, Kontrahent zobowiązuje się do świadczenia Usług na rzecz Państwa Spółki. Usługi obejmują udostępnienie i umożliwienie wykorzystywania zgromadzonych na Platformie bazy danych. W ramach Usług, Kontrahent przechowuje i zarządza danymi dostarczanymi przez członków … w związku z korzystaniem z platformy …. Dzięki współpracy, Spółka ma możliwość zamieszczenia na Platformie informacji dotyczących prowadzonej działalności w zakresie przyjętych standardów etycznych oraz stosowanych praktyk. W efekcie, potencjalni partnerzy biznesowi Spółki mogą zapoznać się z informacjami dotyczącymi jej działalności oraz z efektami przeprowadzonych audytów etycznych. Zgodnie z brzmieniem Umowy, Usługi będą świadczone na rzecz Spółki będącej członkiem ….

Za pośrednictwem Platformy, Spółka ma możliwość uzyskania informacji dotyczących podmiotu, z którym planuje zawarcie współpracy, co umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących potencjalnej współpracy z danym podmiotem.

W ramach współpracy z Kontrahentem, Spółka ma również możliwość uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach (m. in. warsztaty i szkolenia), dotyczących różnych obszarów prowadzenia działalności i wdrażania standardów etycznych, które są prowadzone przez ekspertów.

Na podstawie zawartej umowy, Spółka może również w ograniczonym zakresie korzystać z logo Kontrahenta, w celu promowania swojej współpracy z Kontrahentem, który jest podmiotem o uznanej, międzynarodowej renomie.

Z powyższego wynika zatem, że dokonali Państwo transakcji związanej z nabyciem od Kontrahenta z … usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT obejmujących udostępnienie i umożliwienie wykorzystywania przez Państwa Spółkę zgromadzonych na Platformie … bazy danych, możliwość uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach (m.in. warsztaty i szkolenia), dotyczących różnych obszarów prowadzenia działalności i wdrażania standardów etycznych oraz możliwość korzystać z logo Kontrahenta.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług – w świetle powołanych przepisów – jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – musi być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ponadto, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy:

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  a. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

  b. usługobiorcą jest:

   - w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b – podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

   - w przypadku transferu bonów jednego przeznaczenia, w przypadku których miejscem świadczenia usług, których te bony dotyczą, jest terytorium kraju – podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15,

   - w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

W myśl art. 17 ust. 2 ustawy:

W przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Powołane regulacje wskazują, że – co do zasady – podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, tj. podmiot, który samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą (dokonuje odpłatnej dostawy towarów lub świadczy usługi).

Jednakże przy spełnieniu określonych warunków art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy przewiduje sytuację, w której podatnikiem staje się nabywca usługi. Na podstawie tej regulacji podatnikiem jest podmiot, który nabywa usługi od dostawcy nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. W tym przypadku nadanie statusu podatnika od danej czynności w istocie oznacza przesunięcie obowiązków w zakresie rozliczenia (odprowadzenia) podatku z dostawcy na nabywcę (zastosowanie odwróconego mechanizmu rozliczania podatku).

Jak już wyżej wskazano, podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym, co oznacza, że opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostaną uznane za wykonane w tym państwie. Dlatego też, w przypadku świadczenia usług istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Dla celów określenia miejsca świadczenia usług ustawodawca odrębnie zdefiniował pojęcie podatnika. Zgodnie z art. 28a pkt 1 ustawy:

Przez podatnika należy rozumieć:

  a. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

 b. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

Powyższa definicja podatnika ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Ogólna reguła dotycząca miejsca świadczenia usług została określona w art. 28b ust. 1 ustawy, zgodnie z którym:

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

W myśl art. 28b ust. 2 ustawy:

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z powołanych przepisów ustawy wynika zatem, że – co do zasady – usługa świadczona na rzecz podatnika, inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy, podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.

Jak wynika z wniosku, Kontrahent, tj. podmiot, który dokonał na rzecz Państwa Spółki świadczenia wskazanych we wniosku usług jest podmiotem „zagranicznym” mającym siedzibę w …, nieposiadającym na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności, który nie uczestniczy w świadczeniu usług dla Państwa Spółki.  

W związku z tym, że dla opisanych we wniosku usług prawodawca nie przewidział szczególnego miejsca świadczenia, to przy określaniu tego miejsca – w przypadku gdy nabywca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 28a ustawy oraz usługi nie są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej – znajdują zastosowanie zasady ogólne, wynikające z art. 28b ust. 1, tj. miejscem świadczenia (opodatkowania) usług jest terytorium państwa, w którym odbiorca usług posiada swoją siedzibę.

Tym samym w opisanym we wniosku przypadku miejscem świadczenia dokonywanej przez Państwa Spółkę transakcji związanej z zakupem wskazanych we wniosku usług od usługodawcy niemającego siedziby na terytorium kraju, jest terytorium kraju, tj. miejsce, w którym Państwa Spółka posiada swoją siedzibę. Zatem usługi nabywane przez Państwa Spółkę podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Dla transakcji nabycia przez państwa Spółkę wskazanych we wniosku usług od Kontrahenta posiadającego siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju Państwa Spółka powinna rozliczyć nabycie usług na zasadzie odwrotnego obciążenia na podstawie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Na podstawie tej regulacji Państwa Spółka – jako podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy, nabywająca usługi, do których stosuje się art. 28b ustawy, od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju – z tytułu nabycia opisanych usług zobowiązana jest do rozpoznania importu usług, o którym mowa w cyt. wyżej art. 2 pkt 9 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Ponadto państwa wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia VAT naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT w kwocie odpowiadającej kwocie podatku należnego VAT.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca.

Przy czym zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Na podstawie art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 lit. a, b i d – powstaje zgodnie z ust. 10, pod warunkiem że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 86 ust. 10i ustawy:

W przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż określony w ust. 10b pkt 2 lit. b i pkt 3, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej (art. 86 ust. 10i ustawy).

Stosownie do art. 86 ust. 11 ustawy:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

I tak, stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy – obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

W przypadku gdy podatnik dokonuje importu usług, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu takiego nabycia. Natomiast co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku importu usług powstaje – zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy – w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika usług powstał obowiązek podatkowy. W przypadku importu usług warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy jest uwzględnienie przez podatnika kwoty podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy.

Zatem dla obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu importu usług istotne jest uwzględnienie kwoty podatku należnego we właściwej deklaracji podatkowej (tj. tej, w której powinno nastąpić rozliczenie podatku należnego z tytułu importu usług z uwzględnieniem terminu powstania obowiązku podatkowego), przy czym nie może to nastąpić później niż w ciągu trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W tych okolicznościach to wyłącznie sam podatnik – uwzględniając terminowo w deklaracji podatkowej podatek należny z tytułu importu usług – może równocześnie skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W konsekwencji spełnienia warunków podanych powyżej, dotyczących importu usług, w terminie późniejszym (niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy), podatnik nie traci prawa do odliczenia podatku, ale zrealizuje je w deklaracji podatkowej składanej „na bieżąco”. Bowiem w przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż wynikający z art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej – stosownie do art. 86 ust. 10i ustawy.

Przechodząc do kwestii objętej zakresem pytania należy zauważyć, że Państwa Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT oraz nabywane usługi, za które Spółka zobowiązała się do ponoszenia Opłaty, będą wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto, jak ustalono w niniejszej interpretacji, Opłaty stanowią wynagrodzenie za czynności podlegające opodatkowaniu VAT i w konsekwencji Państwa Spółka powinna rozpoznać import usług z tego tytułu.

Mając na uwadze przedstawione przez Państwa okoliczności sprawy oraz powołane regulacje prawne stwierdzić należy, że Państwa Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego wynikającego ze wskazanych we wniosku transakcji, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do importowanych usług powstał obowiązek podatkowy, w sytuacji gdy Spółka uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej za ten okres. Przy czym prawo to będzie przysługiwało, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.

Zatem również w tym zakresie Państwa Stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytań). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Podkreślić należy, iż Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Państwa opisu sprawy. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem sprawy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług. W zakresie podatku  dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).