Uznanie przeniesienia Majątku B. w ramach podziału przez wydzielenie za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i braku opodatkowania jej podatk... - Interpretacja - 0111-KDIB3-2.4012.74.2023.3.MN

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.74.2023.3.MN

Temat interpretacji

Uznanie przeniesienia Majątku B. w ramach podziału przez wydzielenie za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i braku opodatkowania jej podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT

Interpretacja indywidualna –

stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

6 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 6 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie uznania przeniesienia Majątku B. w ramach podziału przez wydzielenie za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i braku opodatkowania jej podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Uzupełnili go Państwo pismem z 24 kwietnia 2023 r. (wpływ 24 kwietnia 2023 r.) w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania: B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: E.Spółka Akcyjna;

3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: R.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Opis zdarzenia przyszłego

R. spółka z ograniczona odpowiedzialnością (dalej jako: „R. SPV”) jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług. Obecnie w ramach R.SPV można zatem wyodrębnić następujące projekty:

1. R.w skład którego wchodzą w szczególności zrealizowany projekt elektrowni wiatrowych (dalej jako: „R.”) który składa się w szczególności z elektrowni wiatrowej;

2. B. w skład którego wchodzą w szczególności zrealizowany projekt elektrowni wiatrowych (dalej jako: „B.”) który składa się w szczególności z następujących projektów:

- B. 40 MW

- B. 20 MW

- B. 6 MW

- B. 4 MW

Projekty wskazane w punkcie drugim zostaną wydzielone oraz przeniesione do B. Spółka z ograniczona odpowiedzialnością (dalej jako: „B. SPV”).

B. SPV jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług.

Tryb, w którym odbędzie się Podział to tryb wynikający z art. 529 § 1 pkt 4 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2019 poz. 505 ze zm. dalej: KSH), czyli podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną tzw. podział przez wydzielenie. Podział zostanie zatwierdzony przez zgromadzenie wspólników w drodze uchwały.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że wartość emisyjna udziałów w B. SPV przyznanych w związku z Podziałem R. będzie odpowiadać wartości rynkowej projektu B., który w związku z Podziałem zostanie wydzielony do B. SPV. Nie zostanie ona jednak określona w statucie, umowie spółki ani w innym dokumencie o podobnym charakterze.

R. stanowi kompleks zrealizowanych projektów elektrowni wiatrowych. Aktywa przyporządkowane do R. to w szczególności środki trwałe związane z elektrowniami wiatrowymi oraz stacją GPZ, wyposażenie w tym części zamienne, umowy dzierżawy gruntów i najmu na których posadowione są elektrownie wiatrowe, umowy warunkowej sprzedaży nieruchomości, upoważnienie do rozporządzania nieruchomością na cele budowlane, służebności przesyłu, dokumentacja techniczna i prawa do niej, prawa podmiotowe wynikające z decyzji administracyjnych (lub innych aktów), wydanych w odniesieniu do zrealizowanych elektrowni wiatrowych, koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej, umowy na sprzedaż energii elektrycznej i praw majątkowych do świadectw pochodzenia energii, tzw. zielonych certyfikatów, przyznane świadectwa pochodzenia energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii, w tym prawa z wniosków w toku rozpoznania, umowa przyłączeniowa, prawa i obowiązki z umów ubezpieczeń dotyczące elektrowni wiatrowej R., prawa z gwarancji (o ile będą istniały), a także umowa dotycząca świadczenia usług wsparcia przez E., w tym w szczególności w zakresie obsługi i zarządzania elektrowni wiatrowych (O&M), wsparcia księgowego, finansowego, doradztwa, zakupów, strategii, kontrolingu, itp. (dalej: Umowa o Zarządzanie), wiedza i doświadczenie w zakresie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii (know-how).

W skład majątku związanego z R. wchodzą także wierzytelności i zobowiązania, gotówka na rachunkach bankowych, a także dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z elektrowniami wiatrowymi R...

Powyższe aktywa są wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej związanej z R.- poza Umową o Zarządzanie, która dotyczy całej spółki (dalej: Majątek R.).

Prowadzona ewidencja dla celów zarządczych pozwala na przygotowanie odrębnego bilansu obejmującego działalność R., uwzględniającego w szczególności wymienione powyżej aktywa, a także należności, gotówkę na rachunku bankowym oraz pasywa, w tym w szczególności zobowiązania.

R.SPV jest także w stanie sporządzić odrębny rachunek zysków i strat dla działalności związanej z R., przedstawiający przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i zielonych certyfikatów, a także koszty takie jak w szczególności: koszty amortyzacji środków trwałych, koszty związane z Umową o Zarządzanie R., koszty dzierżawy gruntów, koszty podatku od nieruchomości, itp. Spółka jest w stanie także przygotować inne zestawienia finansowe przedstawiające obraz finansowy R. takie jak np. rachunek przepływów pieniężnych. R. SPV posiada odrębne rachunki bankowe związane z działalnością R.. Majątek przyporządkowany do R.pozwala na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z wiatru.

B. na moment Podziału, projekt B. będzie zakończony i będzie stanowił działającą elektrownię wiatrową, tj. elektrownia będzie w fazie operacyjnej, będzie wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną.

Do B. będą przydzielone w szczególności aktywa w postaci środków trwałych związanych z elektrownią wiatrową B., wyposażenie elektrowni, w tym części zamienne, umowy dzierżawy gruntów, służebności przesyłu, pozwolenie na budowę, umowa przyłączeniowa, decyzja środowiskowa, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja lokalizacyjna, decyzja o warunkach zabudowy, projekt budowlany, wyniki przeprowadzonego monitoringu ptactwa i wietrzności, modele biznesowe, prawa wynikające z wygranej przez R.aukcji OZE.

Do B., przyporządkowana jest także stacja GPZ na gruntach będących w dzierżawie. Dodatkowo, elementy, które będą na moment Podziału przyporządkowane do B. i które zostaną wydzielone do B. SPV to także prawa i obowiązki wynikające z umowy na budowę elektrowni wiatrowej B. „pod klucz”, w tym w szczególności wynikające z tej umowy prawa do gwarancji, naprawy usterek, itp. (dalej: „Umowa Turnkey”), pełna dokumentacja techniczna dotycząca elektrowni B. i prawa do tej dokumentacji, umowa ubezpieczeniowa.

R.zawrze umowę dotyczącą obsługi i zarządzania elektrownią wiatrową B. z E.(O&M). Umowa będzie dotyczyła wsparcia w tym zakresie przez spółkę z Grupy (dalej: „Wewnątrzgrupowy O&M”). Po Podziale, dojdzie do cesji umowy dotyczącej obsługi i zarządzania R.zawartej przez E.z dostawcą turbin na B. SPV.

W skład majątku związanego z B. mogą wchodzić także wierzytelności i zobowiązania, gotówka na rachunku bankowym, a także dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z B.. B. SPV zawarł także umowę dystrybucyjną z operatorem systemu dystrybucyjnego (dalej: „Umowa Dystrybucyjna”).

Powyższe aktywa są i będą wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej związanej z B. (dalej: „Majątek B.”).

Wnioskodawca pragnie także wskazać, że umowa dotycząca świadczenia usług wsparcia przez E., w tym w szczególności w zakresie wsparcia księgowego, finansowego, doradztwa, zakupów, strategii, kontrolingu, itp., tj. Umowa o Zarządzanie obejmuje działalność R.SPV zarówno w zakresie R.oraz w zakresie B..

Jednocześnie, koszty wynikające z Umowy o Zarządzanie są w odpowiedniej proporcji alokowane dla celów sprawozdawczych do działalności R. związanej z B.. Wnioskodawca pragnie podkreślić, że B. SPV już zawarło stosowną umowę o zarządzanie z E., tym samym Umowa o Zarządzanie nie będzie naturalnie przedmiotem wydzielenia w ramach Podziału do B.. Niemniej, z uwagi na to, że warunki (w tym w szczególności zakres i parametry finansowe) Umowy o Zarządzanie jak i analogicznej umowy, którą zawarła B. SPV są podobne, sposób zarządzania i obsługi przedsiębiorstwa B. nie ulegnie w istocie zmianie po Podziale. Prowadzona ewidencja dla celów zarządczych pozwala na sporządzenie bilansu przedstawiającego przyporządkowane do B. aktywa i na moment Podziału będą to w szczególności aktywa wskazane powyżej, środki trwałe, gotówka, należności (jeżeli takie występują), a także zobowiązania.

R.SPV jest także wstanie sporządzić odrębny rachunek zysków i strat dla działalności związanej z B., przedstawiający na moment Podziału przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, a także koszty takie jak w szczególności: koszty amortyzacji środków trwałych, koszty związane z Umową o Zarządzanie, koszty dzierżawy gruntów, koszty podatku od nieruchomości, itp. R.SPV jest w stanie także przygotować inne zestawienia finansowe przedstawiające obraz finansowy B., takie jak np. rachunek przepływów pieniężnych. R.SPV posiada odrębny rachunek bankowy związany z działalnością B..

Majątek przyporządkowany do B. będzie pozwalał na moment Podziału na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z wiatru. R.SPV otrzymała pożyczkę na realizację tzw. fazy developmentu elektrowni wiatrowej w ramach B. (co pozwoliło w części pokryć koszty tej fazy realizacji inwestycji), która została następnie spłacona ze środków własnych R.SPV.

Następnie R.SPV otrzymała pożyczkę na dalszą realizację projektu B. (w tym na realizację fazy budowy elektrowni wiatrowej), co pozwoliło częściowo pokryć tą część fazy realizacji inwestycji. Pożyczka B. zostanie również przeniesiona do B. SPV w ramach Podziału.

Na moment Podziału, elektrownia wiatrowa B., składająca się z Majątku B. będzie wytwarzała energię elektryczną i generowała przychody z tytułu jej sprzedaży. Wydzielany Majątek B. umożliwi B. SPV kontynuację prowadzonej przez R.SPV działalności gospodarczej w zakresie B.. Dla celów działalności związanej z B., został utworzony wydział, działający w ramach struktury R.SPV, który prowadzi działalność gospodarczą dedykowaną wyłącznie do farmy wiatrowej B. (dalej: Wydział B.).

Zarząd R.SPV mianował także dyrektora Wydziału B.. W ramach Podziału, do B. SPV zostanie w szczególności wydzielony Majątek B., Pożyczki B., a także rachunek bankowy związany z B.. Koncesja, o którą wystąpi R.SPV po zakończeniu budowy B. nie będzie mogła zostać wydzielona do B. SPV, stąd B. SPV wystąpi o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej we własnym zakresie.

W uzupełnieniu do wniosku wskazaliście Państwo, że Majątek R.oraz Majątek B. na moment Podziału będą stanowiły zespoły składników majątkowych, które są wykorzystywane wyłącznie dla celów prowadzenia działalności gospodarczej w ramach obszaru, do którego te składniki majątkowe są przypisane, tj. Majątek R.jest wykorzystywany przez R.SPV wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z wykorzystaniem elektrowni wiatrowych i jej sprzedaży, tak samo jak B.. Dodatkowo, tak jak R.SPV wskazała w opisie zdarzenia przyszłego, uchwałą zarządu Spółki został utworzony Wydział B., a także powołany dyrektor Wydziału B., który odpowiada za realizację projektu B.. Majątek .i B. po Podziale będą w dalszym ciągu wykorzystywane w tym samym celu i nie będą wymagały żadnego istotnego uzupełnienia (poza naturalną potrzebą wystąpienia o koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej przez B. SPV). Tak jak R.SPV wskazywała w opisie zdarzenia przyszłego, umowa o zarządzanie, którą zawarła B. SPV z E. jest podobna do Umowy o Zarządzanie, w szczególności w zakresie warunków i zakresu wsparcia. Tym samym, należy stwierdzić, że w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa, działalność związana z B. będzie prowadzona po Podziale w istocie w taki sam sposób jak dotychczas. R.SPV pragnie podkreślić, że Umowa o Zarządzanie nie może być formalnie przedmiotem przeniesienia do B. SPV jako że obejmuje swym zakresem zarówno wsparcie R. jak i B.. Stąd, B. SPV zawarła już w tym zakresie analogiczną umowę z tym samym dostawcą.

Majątek R.jest wyodrębniony organizacyjnie i funkcjonalnie, tym samym zarówno przed Podziałem jak i po Podziale, działalność gospodarcza prowadzona z wykorzystaniem Majątku R. będzie prowadzona w taki sam sposób. W zakresie działalności gospodarczej związanej z R., Spółka nie korzysta bowiem teraz z żadnych istotnych składników majątkowych nieprzypisanych do Majątku R.. Tym samym Podział nie będzie miał wpływu na prowadzenie działalności w ramach R.. Jednocześnie, także Majątek B. jest wyodrębniony organizacyjnie i funkcjonalnie. Majątek R. na moment Podziału będzie składał się z elektrowni wiatrowej w fazie operacyjnej. R. będzie zatem wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną i będzie generować przychody. Po Podziale, B. SPV w oparciu o Majątek B. będzie kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną przed Podziałem w tym zakresie przez B. SPV. Tak jak R.SPV wskazała w opisie zdarzenia przyszłego, do Majątku B. będą na moment Podziału w szczególności przypisane środki trwałe związane z elektrownią wiatrową B., a także wyposażenie i części zamienne. Dodatkowo, do Majątku B. przypisane będą pozostałe składniki majątku składające się na elektrownię wiatrową B., tj. m.in. pozwolenie na budowę, projekty budowlane, umowy dzierżawy gruntów, a także udzielone przez E. finansowanie budowy B. na podstawie Umowy Pożyczki B.. Co więcej, R. SPV wygrała także aukcję na sprzedaż energii elektrycznej, co zapewnia zgodnie z modelem biznesowym, odpowiednie oczekiwane przychody ze sprzedaży energii elektrycznej. Dodatkowo, do B. SPV wydzielona zostanie także Umowa Dystrybucyjna oraz umowa dotycząca Wewnątrzgrupowego O&M i Zewnętrznego O&M. Mając powyższe na uwadze, należy podkreślić, że działalność gospodarcza prowadzona w oparciu o Majątek B. będzie prowadzona w taki sam sposób przed i po Podziale. Nie zmienia tego fakt, że B. SPV wystąpi o wydanie nowej koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o Majątek B.. Brak możliwości przeniesienia koncesji wydanej na B. SPV jest podyktowany ograniczeniami administracyjnymi i prawnymi w tym zakresie. Tym samym, brak przeniesienia koncesji nie jest efektem decyzji R.SPV czy B. SPV, tylko jest efektem stanu prawnego, który wprowadza w tym zakresie brak swobody. Co więcej, także przedsiębiorstwa R.oraz B. będą prowadzone w taki sam sposób przed i po Podziale w oparciu o Umowę o Zarządzanie oraz o analogiczną umowę o zarządzanie jaką z tym samym dostawcą zawarło już B. SPV. Podsumowując, należy stwierdzić, że zarówno Majątek R.i B. są w ramach R.SPV wyodrębnione na płaszczyźnie organizacyjnej i funkcjonalnej.

W świetle powyższego, Wnioskodawca uważa, że zarówno majątek R.jak i Majątek B. jest wyodrębniony finansowo w R.. R.SPV prowadzi bowiem ewidencję zdarzeń gospodarczych w sposób umożliwiający sporządzenie zarówno obecnie jak i na moment Podziału bilansu (tj. zestawienia aktywów, w tym majątku i należności oraz pasywów, w tym w szczególności zobowiązań), a także rachunku zysków i strat (tj. zestawienia przychodów i kosztów) odrębnie dla R. i dla B.. Co więcej, R.SPV posiada odrębne rachunki bankowe dla działalności związanej z R. i B., na których w sposób naturalny ewidencjonowane są wszelkie przepływy pieniężne dla każdej z działalności. Tym samym, należy stwierdzić, że Majątek R. i Majątek B. są wyodrębnione finansowo.

Wyodrębniony majątek będzie zdolny do działania jako samodzielny podmiot gospodarczy i nie będzie wymagał zaangażowania innych środków materialnych lub niematerialnych, a także struktur działalności przyszłego nabywcy lub podjęcia dodatkowych działań przez tego nabywcę.

Zespół składników materialnych i niematerialnych na moment przeniesienia będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa.

B. SPV będzie kontynuowała prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o Majątek B., polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży energii elektrycznej, a R.SPV będzie kontynuowała prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o Majątek R.. Analogicznie, Wnioskodawca po Podziale będzie także kontynuować działalność gospodarczą związana z R.w oparciu o Majątek R.. Co więcej, sposób prowadzenia przedsiębiorstwa R.i B. będzie także taki sam po Podziale jak i przed Podziałem jako że przedsiębiorstwa będą prowadzone w oparciu o Umowę o Zarządzanie R.i analogiczną umowę o zarządzanie, którą z tym samym dostawcą i na analogicznych warunkach zawarło już B. SPV.

Należy wskazać, że Spółka dzielona nie zatrudnia pracowników.

Wydzielenie przeprowadzone zostanie z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, w szczególności głównym lub jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

B. SPV przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego oraz czy przypisze je do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Udziały (akcje) w podmiocie dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Przyjęta przez wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału. H. posiada 100% udziałów w R..

Pytanie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy Podział przez wydzielenie tj. przeniesienia na nowo zawiązaną spółkę wydzielonego w ramach podziału przez wydzielenie zespołu składników będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie

Podatek VAT (pytanie nr 4)

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Zdaniem Wnioskodawcy, Podział nie stanowi żadnej z powyżej wymienionych czynności, w szczególności nie stanowi odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług. Tak jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w skład Majątku B. nie będą wchodziły towary w rozumieniu ustawy o VAT (tj. rzeczy lub ich części, a także wszelkie postacie energii).

Przez świadczenie usług natomiast, rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

„Analiza art. 8 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, że nie ma w nim słowa na temat odpłatności. Nie można jednak zapominać, że ustęp ten bezpośrednio odwołuje się do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, gdzie stwierdza się, że opodatkowaniu VAT podlega właśnie odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. (...) Odpłatne świadczenie usług wymaga istnienia stosunku prawnego pomiędzy świadczącym usługę a jej odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi więc istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą a przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść dla świadczącego usługę. Odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług mogą więc zostać opodatkowane wtedy, gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę a ich beneficjentem istnieje jawny lub choćby dorozumiany stosunek prawny, w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne” (za: Matarewicz Jacek, Ustawa o podatku od towarów i usług. Komentarz aktualizowany; Opublikowano: LEX/el. 2019).

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że Podział nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. W szczególności, Podziału nie można uznać za transakcję, w której występuje jakakolwiek odpłatność ze strony B. SPV (tj. podmiotu, na rzecz którego przenoszony jest Majątek B.) na rzecz R.. R.SPV nie osiąga żadnej korzyści w związku z Podziałem, a wręcz przeciwnie: w efekcie Podziału majątek R.SPV się uszczupla, więc R.SPV jest ekonomicznie na tej transakcji wręcz „stratna”. Podział należy zdaniem Wnioskodawcy traktować jako realizację przez Wnioskodawcę obowiązków korporacyjnych wynikających z przepisów prawa handlowego wobec udziałowców R.SPV. Nie można mówić w takiej sytuacji o odpłatnym świadczeniu usługi przez R.SPV, skoro ośrodek decyzyjny i cele biznesowe związane z Podziałem są daleko poza R.SPV, majątek R.SPV ulega uszczupleniu a w zamian R. SPV nie otrzymuje od B.SPV żadnego świadczenia wzajemnego, które mogłoby wiązać się z osiągnięciem jakiegokolwiek przysporzenia.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w interpretacja prawa podatkowego, np.:

   - interpretacja indywidualna z dnia 20 maja 2016 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP1/4512-259/16-2/AS),: „W wyniku podziału przez wydzielenie zostanie przeniesiona własność Nieruchomości, czyli przeniesione zostanie prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Czynność ta jest dla Wnioskodawcy nieodpłatna, gdyż nie otrzymuje on od spółek przejmujących żadnego ekwiwalentu, ekwiwalentność dotyczy wyłącznie udziałowców, którzy otrzymają udziały w spółkach przejmujących, zatem podział nie wypełnia definicji odpłatnej dostawy towarów, określonej w art. 7 ust. 1 ustawy”.

   - interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2017 r., wydana przez Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0114-KDIP4.4012.300.2017.1.IGO),: „Ponadto, organy podatkowe wielokrotnie podkreślały w wydanych interpretacjach podatkowych, iż podział przez wydzielenie jest transakcją neutralną z perspektywy VAT i nie stanowi odpłatnej dostawy towarów”.

Na marginesie Wnioskodawca pragnie wskazać, że dodatkowo, jako że zdaniem R.SPV Majątek B. będzie stanowił ZCP, to zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się w przypadku transakcji zbycia ZCP lub przedsiębiorstwa, tym samym dodatkowo przeniesienie Majątku B. do B. SPV w związku z Podziałem nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT. Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, podział nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT :

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy :

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie art. 6 ustawy o VAT wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek stanowią treść tytułu IV działu II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.).

W art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych wyróżniono cztery sposoby dokonania podziału spółek kapitałowych. Zgodnie z ww. przepisem:

Podział może być dokonany przez:

1. przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);

2. zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek);

3. przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);

4. przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Zatem należy stwierdzić, że przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych podział dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest efekt końcowy – przeniesienie własności.

W świetle powyższych regulacji dokonany, na podstawie Kodeksu spółek handlowych, podział przez wydzielenie i przeniesienie na nową spółkę części majątku spółki dzielonej jest, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, operacją obejmującą zdarzenia podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wyjaśnić jednak tutaj należy, że w sytuacji gdy w wyniku podziału spółki przez wydzielenie przedmiotem przeniesienia własności jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa to mamy do czynienia z transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, który to przepis wyłącza taką czynność z zakresu regulacji ustawy.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie umowy sprzedaży lub aportu.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Wskazany wyżej przepis art. 2 pkt 27e ustawy o VAT stanowi:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o  zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:

- zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

- faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Zakres powyższego wyłączenia z zakresu opodatkowania zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita-Modes stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego.

Ponadto TSUE zauważył, że przejmującego należy traktować jako następcę zbywającego, przy czym, aby przejmujący mógł zostać uznany za następcę zbywającego, musi on kontynuować działalność prowadzoną przez zbywcę.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak i nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponadto, w wyroku z dnia 21 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1586/11 NSA zauważył, że „Sam tylko fakt wyłączenia jakiegokolwiek składnika majątku nie pozwala na stwierdzenie, że już z tego powodu przedmiotem zbycia nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, bowiem decydującą jest okoliczność, czy przy użyciu tej części można samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. (…) Jeśli wyłączenie określonego składnika nie pozbawi wydzielonego kompleksu majątkowego cech przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, to zbycie w takiej postaci nie podlega podatkowi od towarów i usług”.

O tym, czy nastąpiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Wnioskodawca obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, R.SPV jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Obecnie w ramach R.SPV można wyodrębnić następujące projekty:

1.  „R.” w skład którego wchodzą w szczególności zrealizowany projekt elektrowni wiatrowych który składa się w szczególności z elektrowni wiatrowej;

2.  „B.” w skład którego wchodzą w szczególności zrealizowany projekt elektrowni wiatrowych który składa się w szczególności z następujących projektów:

- B. 40 MW

- B. 20 MW

- B. 6 MW

- B. 4 MW.

Projekty wskazane w punkcie drugim zostaną wydzielone oraz przeniesione do „B. SPV”. B. SPV jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podział odbędzie się w trybie wynikającym z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych, czyli podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną tzw. podział przez wydzielenie. Podział zostanie zatwierdzony przez zgromadzenie wspólników w drodze uchwały.

Na moment Podziału, projekt B. będzie zakończony i będzie stanowił działającą elektrownię wiatrową, tj. elektrownia będzie w fazie operacyjnej, będzie wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną.

Do B. będą przydzielone w szczególności aktywa w postaci środków trwałych związanych z elektrownią wiatrową B., wyposażenie elektrowni, w tym części zamienne, umowy dzierżawy gruntów, służebności przesyłu, pozwolenie na budowę, umowa przyłączeniowa, decyzja środowiskowa, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja lokalizacyjna, decyzja o warunkach zabudowy, projekt budowlany, wyniki przeprowadzonego monitoringu ptactwa i wietrzności, modele biznesowe, prawa wynikające z wygranej przez R.aukcji OZE.

Do B., przyporządkowana jest także stacja GPZ na gruntach będących w dzierżawie. Dodatkowo, elementy, które będą na moment Podziału przyporządkowane do B. i które zostaną wydzielone do B. SPV to także prawa i obowiązki wynikające z umowy na budowę elektrowni wiatrowej B. „pod klucz”, w tym w szczególności wynikające z tej umowy prawa do gwarancji, naprawy usterek, itp. („Umowa Turnkey”), pełna dokumentacja techniczna dotycząca elektrowni B. i prawa do tej dokumentacji, umowa ubezpieczeniowa.

W skład majątku związanego z B. mogą wchodzić także wierzytelności i zobowiązania, gotówka na rachunku bankowym, a także dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z B.. B. SPV zawarł także umowę dystrybucyjną z operatorem systemu dystrybucyjnego („Umowa Dystrybucyjna”).

Powyższe aktywa są i będą wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej związanej z B. („Majątek B.”).

R.zawrze umowę dotyczące obsługi i zarządzania elektrownią wiatrową B. z E. (O&M). Umowa będzie dotyczyła wsparcia w tym zakresie przez spółkę z Grupy. Po Podziale, dojdzie do cesji umowy dotyczącej obsługi i zarządzania R.zawartej przez E.z dostawcą turbin na B. SPV.

B.SPV już zawarło stosowną umowę o zarządzanie z E., tym samym Umowa o Zarządzanie nie będzie naturalnie przedmiotem wydzielenia w ramach Podziału do B. SPV. Niemniej, z uwagi na to, że warunki (w tym w szczególności zakres i parametry finansowe) Umowy o Zarządzanie jak i analogicznej umowy, którą zawarła B. SPV są podobne, sposób zarządzania i obsługi przedsiębiorstwa B. nie ulegnie w istocie zmianie po Podziale. Prowadzona ewidencja dla celów zarządczych pozwala na sporządzenie bilansu przedstawiającego przyporządkowane do B. aktywa i na moment Podziału będą to w szczególności aktywa wskazane powyżej, środki trwałe, gotówka, należności (jeżeli takie występują), a także zobowiązania.

R.SPV jest także w stanie sporządzić odrębny rachunek zysków i strat dla działalności związanej z B., przedstawiający na moment Podziału przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, a także koszty takie jak w szczególności: koszty amortyzacji środków trwałych, koszty związane z Umową o Zarządzanie, koszty dzierżawy gruntów, koszty podatku od nieruchomości, itp. R.SPV jest w stanie także przygotować inne zestawienia finansowe przedstawiające obraz finansowy B., takie jak np. rachunek przepływów pieniężnych. R.SPV posiada odrębny rachunek bankowy związany z działalnością B..

Majątek przyporządkowany do B. będzie pozwalał na moment Podziału na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z wiatru.

Na moment Podziału, elektrownia wiatrowa B., składająca się z Majątku B. będzie wytwarzała energię elektryczną i generowała przychody z tytułu jej sprzedaży. Wydzielany Majątek B. umożliwi B. SPV kontynuację prowadzonej przez R.SPV działalności gospodarczej. Dla celów działalności związanej z B., został utworzony wydział, działający w ramach struktury R.SPV, który prowadzi działalność gospodarczą dedykowaną wyłącznie do farmy wiatrowej B. (dalej: Wydział B..).

Wyodrębniony majątek będzie zdolny do działania jako samodzielny podmiot gospodarczy i nie będzie wymagał zaangażowania innych środków materialnych lub niematerialnych, a także struktur działalności przyszłego nabywcy lub podjęcia dodatkowych działań przez tego nabywcę.

Zespół składników materialnych i niematerialnych na moment przeniesienia będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa.

B. SPV będzie kontynuowała prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o Majątek B., polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży energii elektrycznej.

Państwa wątpliwości zasadniczo dotyczą kwestii czy przeniesienie na nowo zawiązaną spółkę wydzielonego w ramach podziału przez wydzielenie zespołu składników będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie ich przekazania (na ile stanowią w przedsiębiorstwie w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przedstawione we wniosku okoliczności wskazują, że opisany zespół składników materialnych i niematerialnych składający się na Majątek B. który będzie wydzielony z przedsiębiorstwa Spółki, cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym i na dzień dokonania opisanej transakcji mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące przypisane w tym zakresie zadania.

Za wyodrębnieniem organizacyjnym tego zespołu przemawia fakt, że – jak wskazaliście Państwo we wniosku – do Majątku B. będą na moment Podziału w szczególności przypisane środki trwałe związane z elektrownią wiatrową B., a także wyposażenie i części zamienne. Dodatkowo, przypisane będą pozostałe składniki majątku składające się na elektrownię wiatrową B., tj. m.in. pozwolenie na budowę, projekty budowlane, umowy dzierżawy gruntów, a także udzielone przez E. finansowanie budowy B. na podstawie Umowy Pożyczki B.. Ponadto dla celów działalności związanej z B., został utworzony wydział, działający w ramach struktury R.SPV, który prowadzi działalność gospodarczą dedykowaną wyłącznie do farmy wiatrowej B. (Wydział B.).

Wydzielony zespół składników majątkowych jest również w istniejącym przedsiębiorstwie wyodrębniony finansowo o czym świadczy to, że jak wskazano we wniosku, R.SPV prowadzi ewidencję zdarzeń gospodarczych w sposób umożliwiający sporządzenie zarówno obecnie jak i na moment Podziału bilansu (tj. zestawienia aktywów, w tym majątku i należności oraz pasywów, w tym w szczególności zobowiązań), a także rachunku zysków i strat (tj. zestawienia przychodów i kosztów) odrębnie dla Majątku B.. Co więcej, R.SPV posiada odrębne rachunki bankowe dla działalności związanej z R.i B., na których w sposób naturalny ewidencjonowane są wszelkie przepływy pieniężne dla każdej z działalności.

Oprócz wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego zespół składników majątkowych będących przedmiotem sprzedaży był również wyodrębniony funkcjonalnie. Jak wskazaliście Państwo we wniosku Majątek B. na moment Podziału będzie stanowił zespół składników majątkowych, które są wykorzystywane wyłącznie dla celów prowadzenia działalności gospodarczej w ramach obszaru, do którego te składniki majątkowe są przypisane, tj. Majątek B. jest wykorzystywany przez R.SPV wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z wykorzystaniem elektrowni wiatrowych i jej sprzedaży.

Ponadto jak wskazaliście Państwo w opisie sprawy, na moment Podziału, elektrownia wiatrowa B., składająca się z Majątku B. będzie wytwarzała energię elektryczną i generowała przychody z tytułu jej sprzedaży. Wydzielany Majątek B. umożliwi B. SPV kontynuację prowadzonej przez R.SPV działalności gospodarczej w tym zakresie.

Stwierdzić należy, że brak przeniesienia koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej nie może skutkować pozbawieniem danego zespołu składników majątkowych przymiotu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeśli takie przeniesienie jest niemożliwe do przeprowadzenia z uwagi na ograniczenia wynikające z regulacji prawnych. Jak Państwo wskazali we wniosku brak możliwości przeniesienia koncesji wydanej na B. SPV jest podyktowany ograniczeniami administracyjnymi i prawnymi w tym zakresie tzn. nie jest efektem decyzji R.SPV czy B. SPV, tylko jest efektem stanu prawnego, który wprowadza w tym zakresie brak swobody.

Analiza zaprezentowanego opisu sprawy w kontekście przytoczonych regulacji prawnych oraz orzecznictwa TSUE, prowadzi do wniosku, że zostaną spełnione wszystkie wskazane wcześniej przesłanki do uznania wydzielonego w ramach przedsiębiorstwa Spółki zespołu składników majątkowych mającego być przedmiotem przeniesienia do B. SPV, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

W konsekwencji uznania opisanego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jego przeniesienie w ramach podziału przez wydzielenie – zgodnie z cytowanym powyżej art. 6 pkt 1 ustawy o VAT – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwo i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Wskazać należy, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (pytania). Inne kwestie przedstawione w opisie stanu faktycznego (zdarzeniu przyszłym), bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwo w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, jak również w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

B.spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).