POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/ZDF/423/30/07/LJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2007, sygn. 1437/ZDF/423/30/07/LJ, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 6 marca 2007 r. uzupełnionym w dniu 21 marca 2007 r. za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w styczniu 1998 roku roku podpisała Pani z developerem xxx umowę realizacyjną na wybudowanie lokalu mieszkalnego. W latach 1998-2000 korzystała Pani z odliczeń z tytułu tzw. dużej ulgi budowlanej. W 2002 roku developer został postawiony w stan upadłości, a umowa realizacyjna została wypowiedziana przez syndyka. Następnie syndyk uzyskał zgodę Sądu na dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa upadłego i dokończenie inwestycji. Ponieważ nie zdecydowała się Pani na kontynuowanie budowy lokalu mieszkalnego przez syndyka, na mocy planu podziału zatwierdzonego w toku postępowania upadłościowego, wpłacone przez Panią na poczet niezrealizowanych umów należności zostały zwrócone z masy upadłości. Zwróconą przez syndyka kwotę chce Pani przeznaczyć w całości na zakup mieszkania na rynku wtórnym.

Stoi Pani na stanowisku, iż nie jest Pani zobowiązana do zwrotu dokonanych w latach 1998-2000 odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt. 1 i 2, a następnie:

1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzącym tę kasę,

5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok w którym zaistniały te okoliczności, dolicza sie odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych wydatków.

Art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 134 poz. 1509) reguluje zastosowanie przepisu art. 27a ust. 13 w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.

W opisanej przez Panią sytuacji dokonanie w 2006 r. przez syndyka zwrotu należności z masy upadłości skutkuje powstaniem obowiązku doliczenia uprzednio odliczonych kwot do podatku dochodowego za rok, w którym nastąpił zwrot odliczonych wydatków. Doliczenie odnosi się do kwoty faktycznie otrzymanej od syndyka masy upadłości, a nie kwot wykazanych i odliczonych uprzednio w zeznaniach rocznych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek