Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ... - Interpretacja - I/415-17-374/07/ZDB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.04.2007, sygn. I/415-17-374/07/ZDB, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 09.03.2007r.

Z treści wniosku z dnia 09.03.2007r. wynika, że zatrudnia Pan syna przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Jako przedsiębiorca za syna opłaca należne składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do ZUS w wysokości obowiązującej dla osoby współpracującej.
Pytanie Pana sprowadza się do ustalenia czy odprowadzane składki na w/w ubezpieczenia podlegają odliczeniu od Pana dochodu i podatku?
Zdaniem Pana zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne syna stanowią koszty uzyskania przychodu przedsiębiorstwa, natomiast na ubezpieczenie zdrowotne, podlegają odliczeniu od rocznego podatku wyliczonego od dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej przedsiębiorcy na druku PIT 36L.

Do zaliczenia w koszty zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne osoby zatrudnionej w przedsiębiorstwie na umowę o pracę ma zastosowanie przepis art. 22 ust 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowiący, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższego należy wnioskować, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, bądź funkcjonowanie źródła przychodów.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 cyt. wyżej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że kosztami zatrudnienia są również składki na ubezpieczenie, wydatki poniesione z tytułu odprowadzenia składki na ubezpieczenie społeczne stanowią bezsprzecznie koszty przedsiębiorstwa bez względu na fakt czy są to składki ubezpieczenia pracowników czy osób współpracujących.

Natomiast do odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne ma zastosowanie przepis art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z w/w artykułem podatek dochodowy (...), w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210 poz. 2135):

    1)opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
    2)pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru podlega odliczeniu od podatku dochodowego zgodnie z art. 27b ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 85 ust. 14 powołanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, składkę oblicza, odprowadza i finansuje ze środków własnych osoba prowadząca działalność.

Definicja osoby współpracującej dla celów ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego, została zawarta w art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie, z którą za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

Zatem, opłacone przez Pana składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe syna, jako osoby współpracującej, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów lub odliczeniu bezpośrednio od dochodu (przychodu) uzyskanego z pozarolniczej działalności.

Natomiast zapłacone przez Pana składki na ubezpieczenie zdrowotne syna, jako osoby współpracującej podlegają odliczeniu od Pana podatku dochodowego w kwocie nieprzekraczajacej 7,75% podstawy wymiaru.

Na podstawie przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje Pana stanowisko za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty