P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DFII-SSM/415-9e/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2005, sygn. DFII-SSM/415-9e/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. z 2005r Dz. U. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia czy koszty ubezpieczenia i podatku od środków transportu, w przypadku zawarcia przez niego umowy dzierżawy samochodu będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą, będą podlegać zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 02.02.2005r Podatnik złożył w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie określenia czy koszty ubezpieczenia i podatków od środków transportu, w przypadku zawarcia przez niego umowy dzierżawy samochodu będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą, będą podlegać zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Następnie, zgodnie z wezwaniem nr DFII-SSM/415-9/05 z dnia 08.02.2005r, wniosek uzupełniono o informację, czy w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z pisma Podatnika z dnia 15.02.2005r wynika, że w zakresie skierowanego zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W przytoczonym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, rozliczającą się na podstawie art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. t.j. z 2000r, Nr 14, poz. 926 z późn. zm.). Wnioskodawca jest również właścicielem samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Dodatkowo wskazał, że poniósł on koszty ubezpieczenia OC i AC oraz opłacił podatek od środków transportu. W chwili obecnej zamierza wydzierżawić na okres 1 roku ww. samochód swojemu synowi, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego.

W swoim stanowisku wskazał, że Jego zdaniem koszty ubezpieczenia i podatku w przypadku zawarcia umowy dzierżawy będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Po przeanalizowaniu, w świetle obowiązujących przepisów prawa, przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku wskazał jak niżej:

Jak wynika z treści art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23."

Dlatego też kwestia zaliczenia w koszty uzyskania przychodu kosztów ubezpieczenia oraz podatków od środków transportu uzależniona będzie od postanowień zawartych w umowie dzierżawy. Zgodnie z treścią art. 693 §1 "Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

§ 2. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków."

Należy również wziąć pod uwagę treść art. 353 (1) zgodnie z którym "Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego."

Powyższe wskazuje, że to Strony umowy określą kto będzie opłacał ww. należności. Gdy z umowy wynikać będzie, że obowiązek poniesienia przedmiotowego wydatku spoczywa na Wnioskodawcy, wówczas, zgodnie z treścią przywołanego wyżej art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie mógł go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Reasumując więc, należy stwierdzić, że w przypadku zawarcia umowy dzierżawy składnika majątkowego stanowiącego środek trwały podatnika zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu kosztów ubezpieczenia i podatku od środków transportu uzależnione będzie od treści zapisów zawartych w umowie dzierżawy i będzie przysługiwało tej stronie umowy, która wydatek poniosła.

Urząd Skarbowy w Malborku