Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) - Naczelnik Urzędu S... - Interpretacja - 1417/PG-I/415/97/05/IT

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.10.2005, sygn. 1417/PG-I/415/97/05/IT, Urząd Skarbowy w Otwocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 września 2005r. w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów części opłat z tytułu stałego dostępu do internetu, dotyczącej wykorzystywania internetu w prowadzonej działalności gospodarczej - potwierdza Pani stanowisko dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów części opłat z tytułu stałego dostępu do internetu, dotyczącej wykorzystywania internetu dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w wyodrębnionej części mieszkania, które wynajmuje Pani od ojca. Dla celów działalności gospodarczej na domowym numerze telefonu zainstalowane zostało stałe łącze internetowe, które wykorzystywane jest przez Panią do kontaktów z klientami, do pobierania danych, do wyszukiwania informacji, do przesyłania deklaracji ZUS, ale również wykorzystywane jest przez Pani męża. W ocenie Pani nie ma podstaw do zaliczenia w całości wydatków związanych z opłatami za internet, ponieważ dostęp do internetu jest również wykorzystywany przez męża, ale nie ma przeszkód aby wartość wydatków w proporcji odpowiadającej wykorzystywaniu internetu w działalności gospodarczej, przykładowo w 50%, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Stanowisko Pani jest prawidłowe.

Zaliczenie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów następuje w myśl generalnej definicji kosztów uzyskania przychodów wynikającej z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ), iż kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W świetle tego uregulowania jeżeli wydatek nie jest objęty katalogiem wydatków wymienionych w art. 23, wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów i jednocześnie istnieje związek przyczynowy między poniesionym wydatkiem a przychodem , w takim rozumieniu, że poniesienie wydatku ma bezpośredni lub pośredni wpływ na osiągnięcie przychodu - wydatek taki stanowi koszt uzyskania przychodu. Związek wydatku z przychodami winien udowodnić podatnik, ponieważ to podatnik wywodzi z faktu zaliczenia wydatku do kosztów skutki prawne w postaci zmniejszenia podstawy opodatkowania. We wniosku wskazała Pani związek między kosztem dostępu do internetu a przychodami z działalności, polegający między innymi na kontaktach z klientami, wyszukiwaniu informacji .
Prawidłowe jest również Pani stanowisko, iż zaliczenie do kosztów wydatków za dostęp do internetu następuje tylko w tej części, która związana jest z działalnością gospodarczą.

Podstawą do wpisania tego wydatku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów będzie dowód wewnętrzny, o którym mowa w § 14 ust. 1 i ust. 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm. ). W myśl przywołanego przepisu na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów ( wydatków ), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków ( dowody wewnętrzne ), określające przy zakupie- nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu ( wydatku ). Dowody wewnętrzne mogą dotyczyć między innymi wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia opłaty za dostęp do internetu, w części przypadającej na działalność gospodarczą , mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Urząd Skarbowy w Otwocku