Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, ... - Interpretacja - PB III-410/6/HS/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.10.2004, sygn. PB III-410/6/HS/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) w związku ze złożonym przez Pana zapytaniem informuje, że jeżeli przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym to przyjęte przez Pana stanowisko jest słuszne.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26-07-1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jest opodatkowany 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Od zapłacenia tego podatku można się zwolnić poprzez złożenie oświadczenia w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży, że uzyskany przychód wydatkuje się na własne cele mieszkaniowe.

Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 21 ust. 1, pkt 32 lit."a", "e" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży :
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, w art. 21 ust. 1, pkt 32 lit. a w/w ustawy w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Nie ma znaczenia zatem fakt, iż opisane przez przez Pana działki zostały nabyte jednym aktem notarialnym jak również nie ma znaczenia ilu nabywcom Pan je sprzeda.
Z wyżej powołanych przepisów prawa podatkowego wyraźnie wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Odnośnie podatku VAT z tytułu sprzedaży działki budowlanej z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego informuje :

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju dokonane przez podatnika podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 w/w ustawy towarem są również grunty.
Z art.15 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców również wówczas, gdy czynność została jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż zamierza Pan jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej dokonać sprzedaży gruntu z przeznaczeniem pod budowę.

Jeżeli zatem będzie to sprzedaż jednorazowa i transakcja nie będzie miała znamion działalności wykonywanej z zamiarem wykonania jej w sposób częstotliwy, to czynność ta na mocy art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku