1) Czy w momencie nieodpłatnego umorzenia akcji przez akcjonariuszy w spółce akcyjnej, powstanie przychód podatkowy dla akcjonariuszy tej spółki?2) Cz... - Interpretacja - ILPB1/415-545/09-5/IM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 30.07.2009, sygn. ILPB1/415-545/09-5/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

1) Czy w momencie nieodpłatnego umorzenia akcji przez akcjonariuszy w spółce akcyjnej, powstanie przychód podatkowy dla akcjonariuszy tej spółki?
2) Czy w momencie nieodpłatnego umorzenia akcji spółki akcyjnej w spółce komandytowo-akcyjnej powstanie przychód podatkowy dla wspólników spółki komandytowo-akcyjnej osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2009 r. (data wpływu 7 maja 2009 r.), uzupełnionym w dniu 9 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 4 ustawy Ordynacji podatkowej, w związku z czym pismem z dnia 3 lipca 2009 r., znak ILPB3/423-327/09-2/MM, ILPB1/415-545/09-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 6 lipca 2009 r., wniosek uzupełniono w dniu 9 lipca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Akcyjna prowadząca działalność deweloperską (budowa i sprzedaż lokali i budynków na własnych gruntach) zamierza przystąpić do spółki komandytowo-akcyjnej (zgodnie z ustawą Kodeks spółek handlowych) i wnieść aportem składniki majątkowe takie jak nieruchomości, środki trwałe oraz gotówkę, które nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za akcje w spółce komandytowo-akcyjnej. Nieruchomości wycenione są w księgach rachunkowych w wartościach historycznych tj.

  • ceny zakupu plus nakłady w zakresie gruntów,
  • kosztu wytworzenia w zakresie wyrobów gotowych budynki, lokale lub ich części.

Z uwagi na sytuację rynkową należy uznać, że ich wycena w księgach rachunkowych jest wyceną rynkową.

Wspólnikami spółki komandytowo-akcyjnej będą obok spółki akcyjnej określeni trzej akcjonariusze spółki akcyjnej. Po zawiązaniu Spółki komandytowo-akcyjnej nastąpi nieodpłatne umorzenie akcji tych trzech akcjonariuszy w spółce akcyjnej oraz nieodpłatne umorzenie akcji spółki akcyjnej w spółce komandytowej.

Wskazani we wniosku akcjonariusze Spółki (i jednocześnie przyszli wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej) to wyłącznie osoby fizyczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

w zakresie obowiązków płatnika.

Czy w momencie nieodpłatnego umorzenia akcji przez akcjonariuszy w spółce akcyjnej, powstanie przychód podatkowy dla akcjonariuszy tej spółki (osób fizycznych), który podlega rozliczeniu przez Spółkę jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji). Na gruncie powołanego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zatem stwierdzić, iż w sytuacji, gdy w wyniku umorzenia, nie jest wypłacane wynagrodzenie na rzecz wspólnika, którego udziały są umarzane, po stronie tego wspólnika nie dojdzie do powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie otrzymuje bowiem w związku z umorzeniem wynagrodzenia, zgodnie zaś z powołanym przepisem cyt. ustawy, w przypadku umorzenia udziałów, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód faktycznie uzyskany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. 14, poz. 176 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Z powyższego przepisu wynika, iż dochód z umorzenia udziałów akcji jest na gruncie przepisów ww. ustawy opodatkowany na zasadach przewidzianych dla dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych z przepisu tego wynika ponadto, iż opodatkowaniu podlega dochód faktycznie uzyskany przez podatnika.

Stosownie do treści art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.

W sytuacji, gdy w wyniku umorzenia w trybie przewidzianym w art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych nie jest wypłacane wynagrodzenie na rzecz wspólnika, którego udziały są umarzane, po stronie tego wspólnika nie dojdzie do powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie otrzymuje bowiem w związku z umorzeniem wynagrodzenia, zgodnie zaś z powołanym przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku umorzenia udziałów, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód faktycznie uzyskany. Brak wystąpienia dochodu po stronie wspólnika będącego osobą fizyczną oznacza zaś, że po stronie Spółki nie wystąpi obowiązek poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.

Reasumując gdy w wyniku umorzenia nie jest wypłacane wynagrodzenie na rzecz wspólnika, którego akcje są umarzane, po stronie tego wspólnika nie dojdzie do powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym po stronie Spółki nie wystąpi obowiązek poboru podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wiosek w zakresie powstania przychodu dla akcjonariuszy - osób fizycznych w momencie nieodpłatnego umorzenia akcji Spółki został rozstrzygnięty odrębną interpretacją z dnia 30 lipca 2009 r. nr ILPB1/415-545/09-6/IM.

Wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych został rozstrzygnięty odrębnymi interpretacjami z dnia 30 lipca 2009 r. nr ILPB3/423-327/09-5/MM i ILPB3/423-327/09-6/MM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Referencje

ILPB1/415-545/09-6/IM, interpretacja indywidualna
ILPB3/423-327/09-5/MM, interpretacja indywidualna
ILPB3/423-327/09-6/MM, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu