Czy od kwoty, którą Wnioskodawczyni otrzymała za sprzedaż działki jest Ona zobowiązana zapłacić podatek, a jeśli tak, to czy od całości, czy od 3/4 - ... - Interpretacja - ILPB2/415-518/09-2/WM

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2009, sygn. ILPB2/415-518/09-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy od kwoty, którą Wnioskodawczyni otrzymała za sprzedaż działki jest Ona zobowiązana zapłacić podatek, a jeśli tak, to czy od całości, czy od 3/4 - tak jak nabyła spadek po ojcu w 2008 r.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 19 kwietnia 2007 r. Wnioskodawczyni nabyła spadek w 1/4 całego gospodarstwa rolnego razem z zabudowaniami, po zmarłej 27 marca 2006 r. matce. Od tej części spadku Wnioskodawczyni zapłaciła podatek. Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 28 sierpnia 2008 r. Zainteresowana nabyła spadek w całości, po zmarłym 21 lipca 2008 r. ojcu. Od tej części spadku Wnioskodawczyni została zwolniona. W skład spadku wchodziło gospodarstwo rolne o powierzchni 7 ha razem z zabudowaniami, którego właścicielami od 1982 r. byli rodzice Zainteresowanej, a obecnie Ona jest jedyną właścicielką całego gospodarstwa.

W 2008 r. z ww. gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni wytyczyła działkę o powierzchni 772 m2, która straciła charakter rolny. Zainteresowana sprzedała ją 14 stycznia 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od kwoty, którą Wnioskodawczyni otrzymała za sprzedaż działki jest Ona zobowiązana zapłacić podatek, a jeśli tak, to czy od całości, czy od 3/4 - tak jak nabyła spadek po ojcu w 2008 r....

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż działki nabytej w drodze spadku po zmarłych rodzicach, o powierzchni 772 m2, podlega opodatkowaniu w części ułamkowej, tj. 3/4 według stawki 19% od uzyskanego dochodu ze sprzedaży, gdyż 1/4 gospodarstwa rolnego została nabyta z chwilą śmierci matki, tj. w 2006 r. spadki nabyte w tym czasie korzystają ze zwolnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego

  3. oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 roku do dnia 31 grudnia 2008 roku, stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W tym miejscu należy podkreślić, że na dzień 31 grudnia 2008 r. obowiązywały w zależności od daty nabycia dwa sposoby opodatkowywania przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 roku stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Natomiast do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od dnia 1 stycznia 2007 roku do dnia 31 grudnia 2008 roku stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w wyżej wskazanym okresie. Końcowa data stosowania tych przepisów została wskazana przez ustawodawcę w art. 8 ust. 1 ww. noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 2008 r.

Z powyższego wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni nabyła przedmiotową nieruchomość, stanowiącą gospodarstwo rolne, w dwóch datach:

  • w 2006 r. w wyniku spadkobrania po zmarłej matce (1/4 części),
  • w 2008 r. w wyniku spadkobrania po zmarłym ojcu (3/4 części).

W 2008 r. z ww. nieruchomości Wnioskodawczyni wytyczyła działkę o powierzchni 772 m2,, która straciła charakter rolny. Zainteresowana sprzedała ją 14 stycznia 2009 r.

Mając na względzie treść ww. przepisy, stwierdzić należy, że do przychodu uzyskanego przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży wydzielonej nieruchomości w części nabytej w drodze spadku po zmarłej w 2006 r. matce zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązujące do dnia 31 grudnia 2006 roku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Tak więc przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w części nabytej w drodze spadku w 2006 r. będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania w oparciu o wyżej wskazany przepis.

W odniesieniu natomiast do przychodu uzyskanego ze sprzedaży wydzielonej nieruchomości w części nabytej w drodze spadku po zmarłym w 2008 r. ojcu, zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 roku do dnia 31 grudnia 2008 roku.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., do 31 grudnia 2008 r. od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi - 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z art. 19 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 6d ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Tak więc przychód uzyskany przez Zainteresowaną ze sprzedaży nieruchomości w części nabytej w drodze spadku w 2008 r. będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu