POSTANOWIENIE - Interpretacja - DO/415-1/07/EC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.03.2007, sygn. DO/415-1/07/EC, Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.12.2006 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenie zakupu nieruchomości do kosztów uzyskania przychodu i rozliczenie uzyskanego dochodu na zasadach ogólnych w ramach działalności gospodarczej stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego o potwierdzenie stanowiska, zgodnie z którym wymienienie małżonka wraz z Podatnikiem w akcie notarialnym dotyczącym zakupu nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa i handlu nieruchomościami, nie ma wpływu na zaliczenie zakupu tej nieruchomości do kosztów uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i zaliczenie uzyskanego dochodu na zasadach ogólnych.

Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem fakt iż Podatnik wraz z małżonkiem wymienieni zostali w akcie notarialnym jako kupujący nieruchomość, nie ma wpływu na rozliczenie dochodu uzyskanego ze sprzedaży tej nieruchomości w ramach prowadzonej przez Podatnika jednoosobowej działalności gospodarczej.

Ze złożonego wniosku wynika że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w handlu nieruchomościami, jak również dokonuje sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podczas zakupu nieruchomości notariusz wymaga obecności małżonka Podatnika z uwagi na istniejącą między nimi wspólność majątkową. W akcie notarialnym małżonkowie obydwoje figurują jako kupujący przy jednoczesnym zaznaczeniu że przedmiotowa nieruchomość kupowana jest do celów prowadzonej przez wnioskującego Podatnika działalności gospodarczej.

Podatnik zarówno koszt zakupu nieruchomości jak i przychód uzyskany z jej sprzedaży w całości umieszcza w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w niniejszej sprawie, jak również obowiązujący stan prawny w 2007 roku, tutejszy organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W myśl art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Stosownie do art. 37 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m. in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego (...).Zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/wustawy.

W sytuacji gdy przedmiotem działalności gospodarczej Podatnika jest pośrednictwo w handlu nieruchomościami oraz sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, Podatnik może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć koszty (wydatki) związane z zakupem nieruchomości zwyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kosztem uzyskania przychodu jest zatem cena nabycia nieruchomości. Dla prawidłowego przyjęcia wysokości kosztów uzyskania przychodu istotny jest fakt, iż wnioskujący Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zatem jeżeli podmiotem sprzedającym jest Podatnik podatku od towarów i usług, kosztem uzyskania przychodu dla wnioskującego Podatnika, będzie wartość netto nabycia czyli cena nabycia pomniejszona o podatek od towarów i usług. Z kolei przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, w całości stanowią przychód Podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych podlegać będzie dochód rozumiany jako nadwyżka przychodu na kosztami jego uzyskania. W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, iż zakup nieruchomości dokonany został aktem notarialnym, do którego stanęli oboje małżonkowie pomiędzy którymi była wspólność majątkowa małżeńska. W przedłożonym akcie notarialnym jak i we wniosku wskazano, iż zakupione nieruchomości w całości będą wykorzystane dla celów prowadzonej działalności, natomiast występowanie współmałżonka w aktach notarialnych dokumentujących transakcję wynika z wymogów w zakresie zachowania formy umowy sprzedaży nieruchomości.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i cytowane wyżej przepisy należy uznać, iż w przypadku nabywania i zbywania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości, które z mocy powołanych na wstępie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią wspólność majątkowa, dochody uzyskane z tej działalności opodatkowuje w całości tylko małżonek, który tę działalność prowadzi.Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, że przedstawione przez Panią stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy , wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 powyższej ustawy zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie