Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w 2002r. złożyła swojemu pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu za wypowiedzeniem umowy o prac... - Interpretacja - 1472/DPC/415-111/06/PK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.01.2007, sygn. 1472/DPC/415-111/06/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w 2002r. złożyła swojemu pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu za wypowiedzeniem umowy o pracę. Od wypowiedzenia pracownik ten odwołał się do sądu pracy. W chwili obecnej toczą się w związku z tym trzy sprawy:

- o zasądzenie odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia na podstawie art. 471 Kodeksu pracy,

- o nakazanie Spółce złożenia oświadczenia określonej treści i w określonej formie oraz o zasądzenia zadośćuczynienia za opublikowanie oświadczenia prasowego zawierającego przyczyny rozwiązania umowy o pracę oraz

- o zasądzenie łącznej kwoty 67.000,00zł jako zaległą premię regulaminową.

Aktualnie Spółka zamierza zawrzeć z pracownikiem ugodę sądową celem polubownego zakończenia powyższych postępowań i wypłacić jej uzgodnioną kwotę pieniężną tytułem odszkodowania. Spółka stoi na stanowisku, iż kwota wypłacona w związku z taką ugodą będzie w całości zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela powyższego stanowiska Spółki i wyjaśnia.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W związku z tym opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy będzie podlegać także kwota wypłacona w wyniku przedmiotowej ugody sądowej, ponieważ fakt wypłaty pozostaje w bezpośrednim związku ze stosunku pracy.

Art. 21 ust. 1 pkt 3 lit g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych ugód. Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są inne odszkodowania (inne niż określone w art. 21 ust. 1 pkt 3, a więc inne niż te których zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw), otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie. Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wysokość kwoty uzgodnionej w przedmiotowej ugodzie ani też zasady jej ustalania nie będzie wynikać wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. W związku z tym należy uznać iż przedmiotowe odszkodowanie nie jest odszkodowaniem wynikającym z przepisów odrębnych ustaw, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc mógłby mieć do niego zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b tej ustawy. Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b zwolnienie to nie obejmuje odszkodowań dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Wbrew opinii Spółki przedmiotowe odszkodowanie będzie dotyczyło korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Korzyściami tymi jest wynagrodzenie jakie podatnik mógłby otrzymać od Spółki gdyby go nie zwolniono, a także ewentualne korzyści które mógłby osiągnąć od innych podmiotów gdyby nie zostało opublikowane oświadczenie prasowe w sprawie przyczyn jego zwolnienia.

Reasumując, w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym odszkodowanie wynikające z ugody nie będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Będzie ono stanowiło przychód ze stosunku pracy i w związku z tym na Spółce będą ciążyły obowiązki płatnika tego podatku.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie