P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1434/DD2/415/46/06/07/AR

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.01.2007, sygn. 1434/DD2/415/46/06/07/AR, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.10.2006 r. (wpływ do urzędu 02.11.2006r.) uzupełnionego pismami z dnia 03.12.2006r. (wpływ do urzędu 04.12.2006r.), z dnia 20.12.2006r. (wpływ do urzędu 21.12.2006r.) i z dnia 18.01.2007r. (wpływ do urzędu 19.01.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł

uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z eksploatacją użyczonego samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 29.10.2006 r. (wpływ do urzędu 02.11.2006r.) uzupełnionego pismami z dnia 03.12.2006r. (wpływ do urzędu 04.12.2006r.), z dnia 20.12.2006r. (wpływ do urzędu 21.12.2006r.) i z dnia 18.01.2007r. (wpływ do urzędu 19.01.2007r.) wystąpił Pan w trybie art.14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów podatkowych w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z eksploatacją użyczonego samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Do prowadzenia działalności wykorzystuje Pan samochód osobowy marki Ford Fusion, który na podstawie pisemnej umowy został użyczony nieodpłatnie od Pana żony.

W związku z powyższym prowadzi Pan ewidencję przebiegu pojazdu, w której uwzględnia wszystkie przejazdy związane z prowadzoną działalnością, a otrzymaną liczbę kilometrów mnoży przez obowiązującą stawkę za kilometr przebiegu i w ten sposób oblicza miesięczny limit wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Jednocześnie ewidencjonowane są wydatki związane z utrzymaniem samochodu.

Pana zdaniem wydatki na zakup paliwa powinny być zaliczane w koszty w ramach limitu kilometrów wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu, natomiast pozostałe wydatki tj. ubezpieczenie AC i OC, zakup oleju, płynu do chłodnicy, płynu do spryskiwacza, płynu hamulcowego, wydatki dotyczące napraw (części zamienne i serwis), wydatki na sezonową wymianę opon powinny być zaliczane bezpośrednio w koszty niezależnie od limitu kilometrów.

Działając na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) organ podatkowy informuje:

Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

W myśl art.23 ust.1 pkt 46 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Powiązanie z w/w artykułem 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykazuje zapis ust.14 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zawarty w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152 poz.1475 z poźn. zm.), z którego wynika, że wydatki z tytułu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika, należy ująć w księdze podatkowej w pozostałych wydatkach po zakończeniu miesiąca na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków wynikających z faktur zawierających numer rejestracyjny tego pojazdu (tj. zakup paliwa, oleju, płynów samochodowych, naprawy i remonty, wymiana ogumienia i części zamiennych, a także opłaty za parking, myjnię, składki ubezpieczeniowe. W odniesieniu do wydatków na ubezpieczenie samochodu osobowego, w świetle art.23 ust.1 pkt 47 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko wydatki poniesione na ubezpieczenie samochodu osobowego od tej części jego wartości, która nie przekracza 20.000 EURO, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia).

Suma wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, w poszczególnych miesiącach, ustalona od początku roku podatkowego, nie może przekraczać kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu za ten sam okres, to jest kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach przez właściwego ministra.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, poniesione przez Pana wszelkie wydatki dotyczące eksploatacji samochodu osobowego używanego w prowadzonej działalności na podstawie umowy użyczenia, niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych tj. zakup paliwa, oleju, płynu do chłodnicy, płynu do spryskiwacza, płynu hamulcowego, wydatki dotyczące napraw (części zamienne i serwis), wydatki na sezonową wymianę opon oraz ubezpieczenie AC i OC, należy rozliczać na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko Pana w sprawie jest nieprawidłowe

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga