POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-415/11/06/AZ

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.07.2006, sygn. PD-415/11/06/AZ, Urząd Skarbowy w Krapkowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu złożonego pisma dnia 26.04.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącego zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odszkodowania w ramach szkód powstałych w uprawach rolnych uznaje przedstawione w sprawie stanowisko za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 216 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa w toku postępowania organ podatkowy wydaje postanowienia.

W myśl art. 14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 24.04.2006r. do tut. organu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczący zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odszkodowania, w związku z szkodami powstałymi w uprawach rolnych .

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w 2005r. Podatnik otrzymał odszkodowanie od firmy Polskie Górnictwo ............... na podstawie zawartej umowy za szkody związane z budowa gazociągu na terenie gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Właścicielem wspomnianego gospodarstwa była siostra Podatnika, która zmarła. Odszkodowanie otrzymał podatnik , który z upoważnienia pozostałego rodzeństwa jest administratorem tegoż gospodarstwa a także osobą faktycznie władającą tą nieruchomością. Od śmierci siostry podatnik płaci wszystkie podatki i zobowiązania. Siostra zmarła bezpotomnie i jedynymi spadkobiercami jest podatnik wraz z rodzeństwem , jednak sprawa spadkowa nie została przeprowadzona.

Zdaniem podatnika zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) przychody z tytułu odszkodowań wypłaconych na podstawie zawartej umowy posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego z tytułu szkód powstałych w uprawach rolnych są zwolnione od opodatkowania.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik otrzymał odszkodowanie od firmy Polskie Górnictwo ............... na podstawie zawartej umowy za szkody związane z budową gazociągu na terenie gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nie żyjącej siostry podatnika, którego z upoważnienia pozostałego rodzeństwa podatnik jest administratorem. Zgodnie z art. 366 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. nr 16 z poź. zmianami) , posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel ( posiadacz samoistny , jak i ten , kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą ( posiadacz zależny).

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) wolne są od opodatkowania odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowychi zawartych umów ( ugód) , posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego , z tytułu:

  • ustanowienia służebności gruntowej,
  • rekultywacji gruntów,
  • szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie

w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej , o których mowa w art. 143 ust.2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603).

Zgodnie z art. 143 ust. 2 cyt. powyżej ustawy , przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych , gazowych i telekomunikacyjnych.

Biorąc powyższe pod uwagę zdaniem tut. organu słuszne jest stanowisko podatnika , iż otrzymane odszkodowanie od Polskiego Górnictwa ............ za szkody związane z budową gazociągu na terenie gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego wolne jest od podatku dochodowego. Zatem nie istnieje obowiązek wykazywania w zeznaniu rocznym w/w dochodów . Bez znaczenia w sprawie pozostaje fakt, iż otrzymujący odszkodowanie nie jest właścicielem posiadanego gruntu , ponieważ zwolnienie odnosi się do posiadacza gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego co w sprawie ma miejsce.

Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Przepis § 2 tegoż artykułu stanowi, iż interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowejw Opolu za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Krapkowicach