DECYZJA - Interpretacja - PD-3/41170-71/06/G

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.10.2006, sygn. PD-3/41170-71/06/G, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając w trybie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 ze zm.) - zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie Nr PD.I-2/406-10/2006/INT z dnia 20.03.2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzasadnienie

W przedmiotowej sprawie zwróciła się Pani z wnioskiem z dnia 14.02.2006 r. (uzupełnionym 16.03.2006 r.) o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia w rozliczeniu podatkowym za 2005 rok od podstawy opodatkowania kwoty odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe zapłaconych w latach 2003 i 2004. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2003 roku zakupione zostało nowe mieszkanie od firmy deweloperskiej, na które został zaciągnięty w tym samym roku kredyt w wysokości 80 000 zł. Pani zdaniem w zeznaniu podatkowym za rok 2005 r. przysługuje prawo do odliczenia odsetek od kredytu zapłaconych w latach 2003 r. i 2004 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał w dniu 20.03.2006 r. postanowienie, w którym stwierdził, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe. Na powyższe postanowienie nie zostało złożone zażalenie, a zatem stało się ono ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym stwierdził, iż stanowisko zawarte w przedmiotowym postanowieniu jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1) budową budynku mieszkalnego,
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
W myśl przepisów art. 26b ust. 2 cytowanej wyżej ustawy, wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli:
- kredyt został udzielony podatnikowi po dniu 1.01.2002 r.,
- kredyt był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów, a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
- inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium RP przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
- inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji: związanych z budową budynku mieszkalnego oraz nadbudową i rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego, konieczne jest ich zakończenie przed upływem 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne. Zakończenie inwestycji musi być potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania, zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.
Obowiązek zakończenia inwestycji przed upływem 3 - letniego terminu nie dotyczy inwestycji związanych z:
- wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,
- zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.
W w/w przypadkach wystarczające jest potwierdzenie zakończenia tych inwestycji. Potwierdzeniem ich zakończenia jest umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.
Zgodnie z art. 26b ust. 5 ustawy pdof pierwszego odliczenia odsetek można dokonać dopiero w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym inwestycja została ukończona. Przy czym odsetki, które zostały zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji mogą być odliczone w zeznaniu za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki lub też w roku podatkowym bezpośrednio następującym po tym roku. Wówczas odliczeniu podlega różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia, a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia (art. 26b ust. 6 i 7 ustawy pdof).
Dyrektor tut. Izby Skarbowej podkreśla, że korzystanie z ulgi odsetkowej jest uprawnieniem podatnika, a nie jego obowiązkiem. A zatem mogła Pani zdecydować o odliczeniu zapłaconych odsetek po raz pierwszy już w zeznaniu za 2003 rok, t. j. z chwilą odbioru lokalu mieszkalnego. Jednakże skoro zdecydowała się Pani skorzystać z przedmiotowego odliczenia dopiero w zeznaniu podatkowym za 2005 rok, dlatego też odliczeniu będą podlegały odsetki od kredytu zapłacone tylko w 2005 roku i latach następnych. Natomiast nie będzie podlegała odliczeniu kwota odsetek poniesionych w latach 2003 i 2004.
Ponadto nadmienia się, iż do zeznania w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia z tytułu omawianej ulgi, należy dołączyć oświadczenie PIT-2K, o wysokości poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją. Wysokość odliczeń w myśl przepisu art. 26b ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu jednego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zwraca się uwagę na treść art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej zdanie drugie t. j. zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.
Na niniejszą decyzją służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Izba Skarbowa w Krakowie