Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) przyc... - Interpretacja - PDIII/415-16/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.05.2004, sygn. PDIII/415-16/04, Urząd Skarbowy w Koninie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Mając powyższe na uwadze, jeżeli dopłata do poborów za rok 2003 nastąpiła w roku 2004, stanowią one przychód roku 2004 i opodatkowane są w miesiącu, w którym wynagrodzenie zostało pracownikowi postawione do dyspozycji lub wypłacone.

W myśl art. 27b ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne: 1) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, 2) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki (art. 27b ust. 2 cyt.wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zatem, jeżeli w kwietniu i maju 2003r. odliczona od podatku za te miesiące, składka na ubezpieczenie zdrowotne, nie przekroczyła 7,75% podstawy wymiaru tej składki, płatnik nie ma obowiązku składania korekty deklaracji PIT-4 za te miesiące. Natomiast z art. 45 ust. 3a pkt 1 cyt. wyżej ustawy podatkowej wynika, że w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne - w zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiły te okoliczności, podatnik jest zobowiązany doliczyć do podatku obliczonego zgodnie z art.27, kwoty uprzednio odliczone.

Jeżeli jednak odliczona od podatku, nieprawidłowo pobrana w kwietniu i maju składka na ubezpieczenie zdrowotne, przekroczyła 7,75% podstawy jej wymiaru, to w takim przypadku płatnik jest zobowiązany do skorygowania deklaracji PIT-4 za te miesiące oraz wpłacenia różnicy w podatku wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Z art. 26 ust. 1 ww. ustawy wynika, że podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-6 i 8-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot między innymi składek, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych potrąconych przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu - odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Skoro w sierpniu 2003r. nie zostały potrącone z wynagrodzenia pracownika składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe oraz nie została pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne, brak było wówczas podstaw do pomniejszenia podstawy obliczenia podatku o składki na ubezpieczenie społeczne oraz podatku o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Tym samym zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczona od wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia w sierpniu 2003 nie została zawyżona.

W przypadku gdy składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne, której podstawę naliczenia stanowi wynagrodzenie wypłacone w sierpniu 2003r., zostaną pobrane i potrącone podatnikowi od wynagrodzenia należnego w roku 2004, to w tymże roku będą one stanowiły podstawę do odliczeń o których mowa w art.26 ust. 1 pkt 2 lit.b) i art.27b ust. 1 pkt 2 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy zachowaniu warunków określonych w tych przepisach.

Urząd Skarbowy w Koninie