Odpowiedź - Interpretacja - US 15 PO-I-415/EA/7/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.04.2004, sygn. US 15 PO-I-415/EA/7/04, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiedź

Zgodnie z § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz. U. Nr 116, poz.1222, z późn.zm./ podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych , półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury" na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Z podanych przez Panią informacji dotyczących rozpoczętej działalności gospodarczej oraz z w/w rozporządzenia wynika, iż nie miała Pani obowiązku sporządzenia remanentu początkowego na dzień 01.04.2003 r. z tytułu dokonanych zakupów towarów handlowych, tylko na dzień rozpoczęcia działalności, który w tym przypadku wynosi "0", zaś dokonane zakupy materiałów podstawowych i towarów handlowych zgodnie z § 17 w/w rozporządzenia w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej powinny być wpisane do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Jak wynika z art.24 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176, z późn. zm./ u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art.14 a kosztem uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

W celu ustalenia dochodu osiągniętego w roku podatkowym należy na oddzielnej stronie księgi ustalić:

    1) wartość osiągniętego przychodu w roku podatkowym,
    2) wysokość kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym:
    a) wartość spisu z natury na początek roku podatkowego,
    b) plus wydatki na zakup towarów handlowych i materiałów,
    c) plus wydatki na koszty uboczne zakupu,
    d) minus wartość spisu z natury na koniec roku podatkowego,
    e) plus kwota pozostałych wydatków,
    f) minus wartość wynagrodzeń w naturze ujętych w innych kolumnach księgi
    3) dochód osiągnięty w roku podatkowym

Dochód = Przychód (pkt 1) - Koszty uzyskania przychodów (pkt 2).

Urząd Skarbowy w Ostrołęce