Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ... - Interpretacja - DN/412/146/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.01.2004, sygn. DN/412/146/04, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., preferencyjne zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów osób, które w roku podatkowym samotnie wychowują dzieci pełnoletnie do ukończenia przez nie 25 roku życia, pod warunkiem, że uczą się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku.

Z tej formy rozliczenia mogą skorzystać samotni rodzice uzyskujący dochody opodatkowane na zasadach ogólnych tj. wg. skali podatkowej a więc utrzymujący się np. z wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Z prawa do preferencyjnego rozliczenia za 2003 r. nie można skorzystać w sytuacji, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową (art. 6 ust.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Nie ma jednak przeszkód do preferencyjnego rozliczenia się, gdy osoba samotnie wychowująca dziecko lub dziecko opodatkowuje ryczałtem ewidencjonowanym najem majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą np. własnego mieszkania.

Podsumowując należy stwierdzić, iż podatniczka ma prawo do rozliczenia swoich dochodów osiągniętych w 2003 r. w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

W PIT-37 podatniczka nie uwzględnia dochodów pełnoletniego dziecka. Syn, który uzyskał dochody z tyt. renty po zmarłym ojcu jest odrębnym podatnikiem i składa własne zeznanie podatkowe, w którym będzie mógł dokonać odliczenia wydatków związanych z kształceniem się w 2-letniej płatnej szkole policealnej.

Zgodnie z art. 27a ust. 3 pkt 1 lit. b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota o którą może syn zmniejszyć podatek z tyt. wydatków na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika nie może przekroczyć 433,20 zł.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady