POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD2/415/10/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.05.2005, sygn. PD2/415/10/2005, Urząd Skarbowy w Wieliczce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa - tekst jednolity (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 09-03-2005 r. uzupełnionego 11.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pan rozpoczął w 2004 roku budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego na podstawie pozwolenia na budowę wydanego, przez Burmistrza Gminy i Miasta (...) w dniu 31.12.2003 roku, żonie, a doręczonego za pośrednictwem poczty w styczniu 2004 roku.
Pan zamierza skorzystać z możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania odsetek od zaciągniętego kredytu budowlanego na sfinansowanie budowy domu.
Pytanie podatnika brzmi: od jakiej daty rozpoczyna bieg 3 letni termin zakończenia budowy, czy od daty wydania pozwolenia na budowę (2003 rok), czy od daty w której decyzja o udzieleniu pozwolenia stała się ostateczna (2004 rok)?

Artykuł 26b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - tekst jednolity (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) określa, iż od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art 26 ust. 1, odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1 na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspakajanie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z budową budynku mieszkalnego.

Warunki powyższego odliczenia podane w art. 26b ust. 2-8 w/w ustawy, a w szczególności ust. 2 pkt 4 lit. a precyzują czasokres zakończenia inwestycji w następujący sposób: inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 roku, a ponadto w przypadku inwestycji o której mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę i zostało potwierdzone pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy tego budynku.

Odliczenia, o którym mowa powyżej dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy w którym została zakończona dana inwestycja (art. 26b ust. 5). Ustawa o podatku dochodowym cytowana na wstępie nie posiada własnej definicji terminu "uzyskania pozwolenia na budowę" toteż należy sięgnąć do ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postepowania administracyjnego (KPA) (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. nr. 98 poz. 1071 ze zm.) normującej postępowanie przed organami administracji publicznej w sprawach rozstrzyganych przez te organy w drodze decyzji administracyjnych. Artykuł 110 KPA formułuje co następuje: "Organ administracji publicznej, który wydał decyzję jest nią związany od chwili jej doręczenia lub ogłoszenia, o ile kodeks nie stanowi inaczej"

Doręczenie decyzji o pozwoleniu na budowę oznacza wprowadzenie jej do obrotu prawnego. Z wyjaśnień pytającego wynika, że natąpiło to w 2004 roku toteż okres 3 letni na dokończenie budowy będzie biegł od dnia 01-01-2005 roku.
Z powyższych względów stanowisko pańskie jest słuszne.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieliczce w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Wieliczce