Pismem z dnia 30.03.2003 r. data wpływu 1.04.2003 r. Wasze Zgromadzenie wystąpiło z zapytaniem w trybie art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej czy w świetl... - Interpretacja - PF.415/6/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.04.2003, sygn. PF.415/6/03, Urząd Skarbowy w Sandomierzu

Temat interpretacji

Pismem z dnia 30.03.2003 r. data wpływu 1.04.2003 r. Wasze Zgromadzenie wystąpiło z zapytaniem w trybie art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje możliwość dokonywania odpisów podatkowych z tytułu remontów pokoi mieszkalnych zajmowanych przez członkinie Zgromadzenia, a znajdujących się w Domu Zakonnym.

W dalszej części wyjaśniacie, że wg zasad zakonnych Zgromadzenie jest zobowiązane do zapewnienia zamieszkania każdej siostrze.

Zgodnie ze stanowiskiem zawartym w zapytaniu, uważacie, że siostry uzyskujące dochody ze stosunku pracy względnie z emerytury lub renty mogą odliczyć w ramach ulgi podatkowej wydatki na remont pokoi mieszkalnych, posiadają, bowiem tytuł prawny do zajmowanego lokalu. Konieczność zapewnienia odpowiedniego miejsca zamieszkania wynika z § 53 Konstytucji Zgromadzenia Sióstr (...).

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) warunkiem skorzystania z ulgi remontowej jest, poniesienie przez podatnika w roku podatkowym wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Wydatki na cele remontowe ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Niezbędnym warunkiem skorzystania z odliczeń jest to, by remontowane czy modernizowane mieszkanie, dom były zajmowane na podstawie tytułu prawnego.

Jest nim:

  • prawo własności,
  • figurujący na podatnika (lub jego współmałżonka) przydział mieszkania komunalnego (kwaterunkowego),
  • umowa najmu mieszkania lub domu,
  • przydział mieszkania spółdzielczego lokatorskiego,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania nabyte na wolnym rynku, w spadku, w drodze darowizny lub przydziału od spółdzielni,
  • umowa dzierżawy domu,
  • umowa użyczenia,
  • umowa dożywocia,
  • umowa podnajmu.

Wg oceny Urzędu w przypadku Waszego Zgromadzenia obowiązek zapewnienia zamieszkania każdej z sióstr wynikający z Konstytucji Zgromadzenia nie stanowi żadnego z ww. tytułów prawnych.

Brak jest, więc podstaw do dokonania odliczeń z tytułu ulgi remontowej wydatków poniesionych przez siostry na remont pokoi mieszkalnych zajmowanych w Domu Zakonnym.

Urząd Skarbowy w Sandomierzu