Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr ... - Interpretacja - PB2/415/88/03/KZ

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.11.2003, sygn. PB2/415/88/03/KZ, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pismo z dnia 16.10.2003 r. (wpływ do tut. Organu 23.10.2003 r.) dotyczące zwolnienia od podatku dochodowego wypłat dokonywanych na rzecz funkcjonariuszy Policji z tytułu dojazdów do pracy oraz zasad opodatkowania dochodów biegłych sądowych, uprzejmie wyjaśnia:

Wartość świadczeń ponoszonych za pracownika z tytułu zwrotu kosztów jego dojazdu do zakład pracy - miejsca pełnienia służby - w myśl art. 21, ust. 1 pkt 112, lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) jest wolna od podatku dochodowego jeżeli obowiązek ponoszenia tych świadczeń przez pracodawcę wynika wprost z przepisów innych ustaw.

Na podstawie art. 93 Ustawy o Policji (Dz.U. z 2000 r. Nr 7, poz. 58) funkcjonariuszowi Policji, który zajmuje lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej pełnienia służby, przysługuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby w wysokości ceny biletów za przejazd koleją lub autobusem. Zwrot kosztów nie przysługuje, gdy wykupiono dla niego uprawnienia do bezpłatnych przejazdów państwowymi środkami komunikacji.
Policjantowi przeniesionemu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, który nie przesiedlił się i nie korzysta w jakiejkolwiek innej formie z zakwaterowania w nowym miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej, przysługuje ryczałt na pokrywanie kosztów dojazdu do nowego miejsca pełnienia służby w wysokości ceny miesięcznego biletu za przejazd środkami publicznego transportu kolejowego lub autobusowego (art. 23, ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 października 2002 r. w sprawie wysokości, warunków i trybu przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia Dz.U. z 2002 r. Nr 191, poz. 1598). Ryczałt nie przysługuje policjantowi, który posiada uprawnienia do bezpłatnych przejazdów lub zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby lub w nowym miejscu pełnienia służby odmówił przyjęcia tymczasowej kwatery.

Mając powyższe na uwadze, wartość świadczeń ponoszonych za funkcjonariusza policji z tytułu zwrotu kosztów jego dojazdu do zakładu - miejsca pełnienia służby - na warunkach wyżej określonych, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21, ust. 1, pkt 112, lit. a ww ustawy podatkowej.

Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanej na zasadach ogólnych, tj. prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, obowiązani są wpłacać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad określonych w art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami). Natomiast do należności z osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia i o dzieło mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 41, ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem od powyższych należności pobiera się zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 20% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22, ust. 9 tej ustawy oraz o potrącone przez płatnika składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe. Obowiązek poboru tej zaliczki ciąży na płatniku, tj. w tym przypadku zleceniodawcy. Jeżeli jednak wykonujący świadczenie jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, a wykonywane przez niego prace wchodzą w zakres tej działalności, należność z tyt. zawartej umowy stanowi przychód podatnika z tej działalności, od którego winien on ustalić zaliczkę w sposób przewidziany w art. 44 ww ustawy. W związku z tym wykonujący świadczenie (podatnik) winien złożyć płatnikowi oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres wykonywanej przez niego działalności gospodarczej.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście