- Interpretacja - IX-005/353/Z/K/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.08.2005, sygn. IX-005/353/Z/K/05, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Państwa wniosku nr SP29/260/08/05 z dnia 05.08.2005r.

W dniu 05.08.2005r. złożyliście Państwo wniosek nr SP29/260/08/05 o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:Pracownik przedłożył rachunek za wpłatę na obóz młodzieżowy dla dzieci (15 i 12 lat), który został wystawiony przez Uczniowski Klub Sportowy (...). Z załączonego pisma z dnia 25.07.2005r. U.K.S. (...) wynika, iż klub w swojej działalności statutowej ma m.in. organizowanie obozów sportowo-rekreacyjnych. Uważacie Państwo, iż wypłacona dopłata do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie obozów - dzieci i młodzieży do lat 18 z funduszu socjalnego w tym przypadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jako płatnik zobowiązani jesteście do poboru zaliczki na podatek dochodowy.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje przepis art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu dzieci i młodzieży do lat 18:a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,b) z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku kwoty 760 zł.

    Z wyżej cytowanego przepisu wynika, że do zwolnienia z podatku dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 finansowanych z funduszu socjalnego, niezbędne jest łączne spełnienie dwóch warunków:
  • zorganizowanie wypoczynku nastąpiło przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie, a ponadto
  • dziecko przebywało na wypoczynku, który przybrał formę wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska.Przy czym ustawodawca nie określił w jakiej formie ma prowadzić swoją działalność podmiot zajmujący się wypoczynkiem. Oznacza to, że zaliczyć do nich należy zarówno te podmioty, które świadczą usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak również i te, które zajmują się statutowo tego typu działalnością. Niezbędnym do zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest posiadanie dokumentu (rachunku, dowodu wpłaty), z którego będzie wynikało co najmniej: nazwa i adres podmiotu prowadzącego działalność w zakresie organizacji wypoczynku, na rzecz którego wpłata została dokonana (w razie wątpliwości należy zwrócić się z zapytaniem do usługodawcy, czy zajmuje się organizowaniem wypoczynku), tytuł zapłaty (tj. zapłata za wczasy, kolonie, obóz, zimowisko), imię i nazwisko dziecka korzystającego z zorganizowanej formy wypoczynku, imię i nazwisko osoby dokonującej zapłaty, kwotę i datę dokonania zapłaty.

Stosownie do wyżej wskazanych warunków zastosowania zwolnienia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpowiedź na postawione pytanie przedstawia się następująco:Rozporządzeniem z dnia 21 stycznia 1997r. w sprawie warunków jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. Nr 12, poz. 67 ze zm.), Minister Edukacji Narodowej zarządził co następuje:w § 2 - organizatorami wypoczynku mogą być szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej,w § 3 - wypoczynek może być zorganizowany w formach wypoczynku wyjazdowego (np. kolonie, obozy, zimowiska) i w formach wypoczynku w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście), zwanych dalej "placówkami wypoczynku".Biorąc zatem pod uwagę powyższy przepis należy stwierdzić, ze zarówno szkoły jak i inne podmioty mogą prowadzić działalność w zakresie wypoczynku zorganizowanego w formie wczasów, kolonii, obozów, zimowisk.

    Z załączonych przez Państwa dokumentów wynika, że:
  • Uczniowski Klub Sportowy (...) w swojej działalności statutowej ma m.in. organizowanie obozów sportowo-rekreacyjnych,
  • wpłata wykazana na rachunku nr 85/2005 z dnia 20.06.2006r. dot. wpłaty za obóz młodzieżowy. Więc, jeżeli zostały spełnione wszystkie przesłanki wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dzieci i młodzież do lat 18) przedmiotowa dopłata jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew