P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PBI-2/415/121/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2005, sygn. PBI-2/415/121/05, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu pytania II, zawartego we wniosku z dnia 31 maja 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące pytania II, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka oddelegowuje swoich pracowników, mających miejsce zamieszkania w Polsce, do pracy na budowach na terenie Niemiec i Hiszpanii. Pracownicy ci ze względu na trudne warynki pracy otrzymują posiłki regeneracyjne (jeden posiłek dziennie w godzinach pracy), zgodnie z regulaminem pracy i płacy Spółki oraz z przepisami BHP.
Pytanie płatnika w tym zakresie brzmi następująco: czy wartość tych posiłków podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Z kolei § 3 ust. 1 pkt. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, z dnia 28 maja 1996 r. (Dz. U. z 1996 r. nr 60 poz. 279) wydanego na podstawie art. 232 Kodeksu Pracy mówi, że pracodawca zapewnia posiłki pracownikom wykonującym prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet.
Spółka zapisując w swoim regulaminie pracy i płacy, że pracownikom zatrudnionym na budowach w Niemczech i Hiszpanii będą się należeć posiłki regeneracyjne (jeden posiłek dziennie w czasie godzin pracy) zgodnie z przepisami BHP uznała, że ich praca spełnia warunki określone w wyżej cytowanym § 3 ust. 1 pkt. 1 Rozporządzenia.
Wobec tego posiłki wydawane przez Spółkę pracownikom, w czasie pracy za granicą, należy potraktować jako świadczenia rzeczowe przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, które korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie zacytowanego na wstępie art. 21 ust. 1 pkt. 11 ustawy.

W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed Sądem Administracyjnym w sprawie, której dotyczyło zapytanie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla płatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza