Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządz... - Interpretacja - IBPB2/415-532/08/MK (KAN-2812/03/08)

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2008, sygn. IBPB2/415-532/08/MK (KAN-2812/03/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana B.S., przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2008r. (data wpływu do tut. Biura 17 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez Spółdzielnię Mieszkaniową zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez Spółdzielnię Mieszkaniową zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W kwietniu 2001r. wnioskodawca wraz z żoną wpłacił tytułem wkładu mieszkaniowego na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej odpowiednią kwotę. Uzyskał prawo do spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w ww. Spółdzielni. Na mocy obowiązujących wówczas przepisów skorzystał wraz z żoną z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, co znalazło odzwierciedlenie w rozliczeniu rocznym.W maju 2007r. ww. spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego wygasło po pisemnej rezygnacji z zajmowanego lokalu. Spółdzielnia przyjęła lokal. W maju 2007r. Spółdzielnia dokonała zwrotu zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, natomiast w styczniu 2008r. wystawiła PIT-14.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Zdaniem wnioskodawcy, Spółdzielnia nie miała obowiązku wystawienia informacji PIT-14 w związku ze zwrotem wkładu mieszkaniowego, obowiązek ten występuje jedynie w sytuacji wycofania wkładu mieszkaniowego, co ma miejsce jedynie przed faktycznym uzyskaniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego i kiedy podatnik nie złożył oświadczenia, że wycofany wkład nie był odliczany od jego dochodu lub podatku.Jeżeli zaś uznać, że Spółdzielnia miała obowiązek wystawienia informacji PIT-14 w związku ze zwrotem wkładu mieszkaniowego, to powinien on dotyczyć jedynie różnicy pomiędzy wysokością uiszczonego wkładu a zwróconym podatnikowi wkładem mieszkaniowym przez Spółdzielnię; w tej części bowiem przychód nie jest zwolniony od podatku.Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w dniu wypłaty ww. wkładu mieszkaniowego: Jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie: 1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład, (...) do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.Niewątpliwym jest, iż przepis ten dotyczy sytuacji, kiedy nie doszło do nabycia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 31 lipca 2007r., (tj. w czasie kiedy nastąpił zwrot uiszczonego wkładu mieszkaniowego): W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniami statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu. W rozliczeniu tym nie uwzględnia się długu obciążającego członka z tytułu przypadającej na niego części zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu wraz z odsetkami, o których mowa w art. 10 ust. 3. Warunkiem wypłaty wartości wkładu mieszkaniowego albo jego części jest opróżnienie lokalu, o którym mowa w art. 7 ust. 1.Według wnioskodawcy, w tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, kiedy spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przysługiwało podmiotowi, a następnie wygasło i zwrotem wkładu, a nie jego wycofaniem.

Należy odróżnić pojęcie wycofania wkładu od zwrotu wkładu mieszkaniowego. Wycofanie wkładu ma bowiem miejsce jedynie wówczas, gdy wydatki na wkład mieszkaniowy wpłacone do Spółdzielni w celu uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego zostały podatnikowi zwrócone przez Spółdzielnię przed faktycznym uzyskaniem tego prawa do lokalu lub zamieszkaniem w lokalu. Z kolei ze zwrotem wkładu mieszkaniowego mamy do czynienia tylko i wyłącznie w przypadku uprzedniego powstania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, i po jego wygaśnięciu.Wnioskodawca dodał ponadto, iż według art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: Wolne od podatku dochodowego są: przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1 i 2 Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., podatnikom ponoszącym w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku dochodowego na zasadach określonych w ust. 2-17. Z treści art. 27a ust. 13 pkt 1 ww. ustawy wynika, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków wymienionych wyżej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu. Przepis ten ma również zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r., co wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.).

W przedmiotowej sprawie kwestię nabycia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz warunków zwrotu wniesionego wkładu reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 lipca 2007r. Zgodnie z art. 11 ust. 2 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniami statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu. W rozliczeniu tym nie uwzględnia się długu obciążającego członka z tytułu przypadającej na niego części zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu wraz z odsetkami, o którym mowa w art. 10 ust. 3. Warunkiem wypłaty wartości wkładu mieszkaniowego albo jego części jest opróżnienie lokalu, o którym mowa w art. 7 ust. 1.Zatem zwrot wkładu mieszkaniowego w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowi wycofania wkładu mieszkaniowego.Wycofanie wkładu i związany z tym obowiązek przewidziany w art. 27a ust. 13 mogą mieć miejsce jedynie wówczas gdyby wydatki na wkład mieszkaniowy wpłacony do spółdzielni w celu uzyskania lokatorskiego prawa do lokalu zostały podatnikowi zwrócone przez spółdzielnię przed faktycznym uzyskaniem przez niego prawa do lokalu. Z wycofaniem wkładu mieszkaniowego mamy więc do czynienia jedynie do czasu przydziału lokalu lub zamieszkania przez członka spółdzielni w przydzielonym lokalu. Natomiast zwrot wkładu ma miejsce w przypadku uprzedniego powstania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w 2001r. wnioskodawca wraz z żoną wpłacił na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej odpowiednią kwotę tytułem wkładu mieszkaniowego i na mocy obowiązujących wówczas przepisów skorzystał z odliczeń od podatku wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe. Wynika również, że po pisemnej rezygnacji z zajmowanego lokalu w maju 2007r. wygasło spółdzielcze prawo do lokalu, również w maju 2007r. Spółdzielnia dokonała zwrotu zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, natomiast w styczniu 2008r. wystawiła PIT-14.Zatem należy stwierdzić, iż nie zaszła okoliczność, o jakiej mowa w ww. art. 27 ust. 13 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skutkująca obowiązkiem doliczenia przez wnioskodawcę do podatku za 2007r. uprzednio dokonanych w 2001r. odliczeń z tytułu wniesionego do spółdzielni mieszkaniowej wkładu, gdyż w tym przypadku mamy do czynienia ze zwrotem wkładu, a nie z jego wycofaniem.

W świetle powołanych powyżej przepisów prawa oraz przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy, że Spółdzielnia Mieszkaniowa nie miała obowiązku wystawienia informacji PIT-14 w związku ze zwrotem wkładu mieszkaniowego, jest prawidłowe.

Ad. 3 i 4Stosownie do art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Wobec powyższego kwota zwróconego wkładu mieszkaniowego, do wysokości wniesionego w 2001r. do Spółdzielni Mieszkaniowej wkładu jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego na mocy ww. art. 21 ust. 1 pkt 50 powyższej ustawy, natomiast nadwyżka pomiędzy uzyskanym przychodem a wniesionym wkładem stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych łącznie z innymi przychodami uzyskanymi w 2007r.

Zatem stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach