W 2004r. podatniczka zakupiła na rynku pierwotnym od dewelopera mieszkanie. Na zakup powyższego mieszkania podatniczka na początku 2004r. zaciągnęła ... - Interpretacja - PD-2/415/106/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.05.2006, sygn. PD-2/415/106/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W 2004r. podatniczka zakupiła na rynku pierwotnym od dewelopera mieszkanie. Na zakup powyższego mieszkania podatniczka na początku 2004r. zaciągnęła kredyt hipoteczny w Banku. Zapłacone w 2004r. odsetki od kredytu hipotecznego zostały przez podatniczkę odliczone od dochodu w zeznaniu rocznym PIT-37.Wcześniej w 1997r. podatniczka odliczyła w zeznaniu rocznym PIT-31 wydatki na spłatę zadłużenia tj. kredytu i odsetek od kredytu na budownictwo mieszkaniowe zaciągniętego do dnia 31 maja 1992r. przez spółdzielnię mieszkaniową.

Zdaniem podatniczki wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego przed 1992r. przez spółdzielnię mieszkaniową, były odrębną ulgą na spłatę tych kredytów wraz z odsetkami i nie stanowiły wkładu budowlanego ani mieszkaniowego.Zatem podatniczka twierdzi, iż jest uprawniona do skorzystania z ulgi polegającej na odliczeniu od dochodu odsetek od spłaconego kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2004r.
Organ podatkowy informuje, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem.

Kwestie dotyczące odliczeń od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytów zaciągniętych na własne potrzeby mieszkaniowe regulują przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami). Odliczenie z tytułu odsetek od kredytu dopuszczalne jest wyłącznie w sytuacjach określonych w art. 26b w/w ustawy. W myśl art. 26b ust. 1 pkt 3 od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2-4 faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1 na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej między innymi z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. b) odliczenie, o którym mowa powyżej stosuje się, jeżeli inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002r., a ponadto została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedna ze stron jest podatnik.Jednakże podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z przedmiotowego odliczenia jest, zgodnie z art. 26 b ust. 2 pkt 7 lit. a)-g) ustawy, nie korzystanie przez podatnika lub jego małżonka z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe wymienione w powyższym przepisie.
Powyższy przepis nie wymienia wprost wydatków na spłatę odsetek i kredytu zaciągniętego do dnia 31 maja 1992r. przez spółdzielnie mieszkaniowe na budownictwo mieszkaniowe. Jednakże zgodnie z zasadą stosowaną przez spółdzielnie mieszkaniowe dokonywane przez lokatorów wpłaty tytułem spłaty w/w kredytów wraz z odsetkami podlegały zaliczeniu na wkład budowlany. Zatem w tej sytuacji spłatę w/w kredytów należało potraktować jako wydatki na wkład budowlany.

Powyższe rozwiązanie oznacza, iż uprawnienia do tzw. ulgi odsetkowej nie będą miały osoby, które w latach 1992-2001 korzystały, albo na zasadzie nabytego prawa nadal będą korzystać z tzw. dużej ulgi budowlanej. Tak więc obowiązująca ulga odsetkowa jest przeznaczona wyłącznie dla podatników, którzy wcześniej nie odliczali od dochodu lub podatku wydatków związanych z zaspokajaniem własnych potrzeb mieszkaniowych, nie korzystali ze zlikwidowanej tzw. dużej ulgi mieszkaniowej wynikającej z art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a-g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatniczka w 1997r. poniosła i odliczyła wydatki na spłatę zadłużenia z tytułu kredytu zaciągniętego przez spółdzielnie mieszkaniową na budownictwo mieszkaniowe, do dnia 31 maja 1992r. W latach 1995-1999 wydatki ponoszone przez podatników na spłatę zadłużenia z tytułu zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do dnia 31 maja 1992r. kredytów na budownictwo mieszkaniowe, o których mowa w przepisach dotyczących wykupu odsetek od kredytów ze środków budżetu państwa oraz na spłatę odsetek od tych kredytów, podlegały odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 02 grudnia 1994r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 1995r., Nr 5, poz. 25). Od 2000r. przepisy nie przewidywały możliwości odliczenia od dochodu, poniesionych wydatków od zaciągniętych do dnia 31 maja 1992r. kredytów przez spółdzielnie mieszkaniowe. Jednakże w myśl uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 1995r. sygn. III AZP 34/95 OSNP 1996/5/69, wydatki z w/w tytułu podlegały odliczeniu od podatku na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wydatki na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej.

Zatem, skorzystanie przez podatniczkę z odliczenia od dochodu wydatków na spłatę zadłużenia z tytułu kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową na budownictwo mieszkaniowe, skutkuje brakiem możliwości odliczenia od dochodu poniesionych w 2004r. wydatków na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż w rozpatrywanym przypadku nie jest również możliwe złożenie przez podatniczke korekty zeznania za 1997r. tj. rok podatkowy, w którym podatniczka korzystała z odliczeń i dokonanie zwrotu ulgi, z uwagi na upływ terminu przedawnienia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1997r.

Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu