P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDII/415-33/AG/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.10.2005, sygn. PDII/415-33/AG/05, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jt. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 25 sierpnia 2005r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, stwierdza, iż stanowisko Pana jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 1 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 29 sierpnia 2005r. (data stempla pocztowego: 26 sierpnia 2005r.) do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek, w którym wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych, dotyczących sposobu rozliczenia dochodów uzyskanych w kraju i za granicą, tj. w Holandii, możliwości odliczenia od podatku kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Niderlandach oraz w przypadku otrzymania przez Pana zwrotu podatku, możliwości złożenia korekty zeznania rocznego.

W myśl przepisów art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej składając wniosek, podatnik (...) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, co wypełnił Pan w treści wniosku.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uznał Pan, iż ma Pan prawo do odliczenia w zeznaniu rocznym od podatku "należnego" kwotę równą podatkowi od dochodu zapłaconemu w Niderlandach, a następnie w przypadku, gdy kwota podatku zapłaconego za granicą ulegnie zmianie, ma Pan obowiązek dokonania korekty w celu wskazania rzeczywistej kwoty podatku uiszczonego w Holandii.

Metodę unikania podwójnego opodatkowania określono w art. 23 ust. 5 lit.a Konwencji podpisanej dnia 13 lutego 2002r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003r. Nr 216, poz. 2120), który stanowi, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji może być opodatkowany w Niderlandach, to Rzeczpospolita Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Niderlandach. Jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku od dochodu, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która odpowiada tej części dochodu, która może być opodatkowana w Niderlandach.

Natomiast zgodnie z art. 45 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (...), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. Podatnicy, którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów, uzyskali przychody ze źródeł położonych za granicą (np. ze stosunku pracy, z emerytury, renty),są obowiązani do złożenia formularza PIT-36.

Stąd, w określonym ww. przepisem terminie podatnicy zobowiązani są do dokonania rozliczenia rocznego z całości uzyskanego w roku podatkowym dochodu (zarówno w kraju, jak i za granicą), na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 ww. ustawy, w przypadku dochodów osiągniętych w Holandii, tj. od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów podatnicy mają prawo odliczyć kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie jednakże odliczenie to nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

W przypadku otrzymania przez podatnika zwrotu podatku zapłaconego w Holandii na podstawie obowiązujących tam przepisów, ulegnie zmianie kwota podatku zapłaconego, podlegająca odliczeniu od podatku "należnego". Bowiem, pojęcie podatku zapłaconego odnosi się wyłącznie do podatku faktycznie uiszczonego. Tym samym, podatek zwrócony nie może być traktowany jako zapłacony. Stąd w przypadku zaistnienia powyższej sytuacji mają zastosowanie przepisy art. 81 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jt. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zmianami) uprawniające do złożenia korekty zeznania rocznego, w celu wskazania rzeczywistej kwoty podatku zapłaconego w Holandii.

Jak wynika z przedstawionego powyżej stanu prawnego ma Pan prawo do odliczenia podatku zapłaconego w Niderlandach w sposób określony przez ustawodawcę oraz, w sytuacji otrzymania zwrotu podatku uiszczonego w Holandii, uprawniony jest Pan do dokonania korekty zeznania rocznego.

Ustosunkowując się do wniesionego zapytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Pana w przedmiotowej kwestii jest prawidłowe. Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, w terminie siedmiu dni od dnia następnego po dniu doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu