Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: - Interpretacja - US.E.I.11/10/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.03.2006, sygn. US.E.I.11/10/2006, Urząd Skarbowy w Skierniewicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Na podstawie umowy leasingu nabyła Pani samochód służbowy służący celom firmy. Do 22.08.2005r. odliczała Pani od podatku należnego z każdej raty leasingowej 50 % podatku naliczonego, a od 23.08.2005r. 60% podatku naliczonego - ale nie więcej niż 6.000,00 zł. Pozostała część nieodliczonego podatku VAT obciążała koszty uzyskania przychodu.

Stanowisko w sprawie:

Uważa Pani, że pozostała część podatku naliczonego, która nie została odliczona od podatku należnego może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Co do zasady podatek od towarów i usług naliczony jest podatkiem neutralnym i nie stanowi kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Od tej generalnej reguły wprowadzono jednakże wyjątki.

Zgodnie z zapisem art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) cytowanej ustawy podatek naliczony jest kosztem uzyskania przychodów:

  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
  • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług.

W myśl art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe na podstawie m.in. umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi , po zmianach wprowadzonych od dnia 22.08.2005r. ustawą z dnia 21.04.2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) -60 % podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą, zaś suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, dotycząca jednego pojazdu, nie może przekroczyć 6.000 zł.

Podkreślić jednak należy , że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów ww. części podatku od towarów i usług zależy nie tylko od faktu, że naliczony podatek nie podlega odliczeniu na mocy ustawy o podatku od towarów i usług, ale również od tego, czy wydatek, przy którym naliczony został ten podatek, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi koszt uzyskania przychodów, tj. będzie istniał związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu.

Reasumując należy stwierdzić, iż podatek od towarów i usług zawarty w opłatach leasingowych dotyczących wykorzystywanego w działalności gospodarczej samochodu osobowego, który zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego, jest kosztem uzyskania przychodów pod warunkiem, że ponoszone opłaty leasingowe mają wpływ na funkcjonowanie źródła przychodów.

Zatem przedstawione w tej kwestii własne stanowisko, organ podatkowy uznaje za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Skierniewicach