POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-3/415-58/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.06.2006, sygn. PD-3/415-58/2006, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. 8 poz. 60 z 2005 roku ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 28.04.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że otrzymuje Pan dochody z emerytury krajowej oraz zagranicznej (z USA), natomiast Pana małżonka osiąga dochód tylko z emerytury krajowej. Rozliczają je Państwo wspólnie według zasady preferencyjnej. Pana zdaniem do wyliczenia wysokości maksymalnej kwoty podatku zapłaconego za granicą, możliwej do odliczenia od podatku obliczonego w Polsce od Państwa łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym, należy uwzględnić tylko Pana dochody.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu zagadnienia wyjaśnia, że zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 w/w ustawy (nieograniczony obowiązek podatkowy), osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8 art. 27 w/w ustawy (metoda wyłączenia), dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
Wybranie przez małżonków możliwości wspólnego opodatkowania oznacza wyrażenie przez nich woli, aby wszystkie uzyskane przez nich dochody zostały rozliczone wspólnie. Oznacza to, że dla celów ustalenia wysokości maksymalnej kwoty podatku zapłaconego za granicą, możliwej do odliczenia od podatku w Polsce, należy uwzględnić wszystkie dochody uzyskane przez obojga małżonków, zarówno w kraju jak i za granicą. Należy zwrócić uwagę, że w całej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych bardzo często używa się wyrażenia podatnik w liczbie pojedynczej, co nie oznacza, iż dany przepis nie ma zastosowania przy składaniu przez małżonków wspólnego zeznania podatkowego.
Zatem aby obliczyć wysokość maksymalnej kwoty podatku zapłaconego za granicą, możliwej do odliczenia od podatku obliczonego w Polsce dla jednego z małżonków w przypadku wspólnego rozliczenia rocznego, należy kwotę podatku obliczonego według skali od łącznych dochodów małżonków uzyskanych za granicą i w Polsce pomnożyć przez kwotę dochodu uzyskanego za granicą przez danego małżonka, a następnie podzielić przez kwotę łącznego dochodu małżonków uzyskanego za granicą i w Polsce.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
Stosownie do art. 14b §1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta