Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 24 ust. 3, ... - Interpretacja - US.PDa-406/18/05, US.PDa-406/19/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.08.2005, sygn. US.PDa-406/18/05, US.PDa-406/19/05, Urząd Skarbowy w Sanoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 24 ust. 3, ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów(Dz. U. 152, poz. 1475 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika z dnia 8.06.2005 r. (...) o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 8.07.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek pani Ewy S. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta jakie będą konsekwencje w podatku dochodowym, gdy wszystkie towary, wyposażenie i środki trwałe jako wkład zostaną wniesione przez małżonków do spółki cywilnej, którą zamierzają zawrzeć.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że prowadzi pani wraz z mężem działalność gospodarczą w zakresie handlu art. przemysłowymi na imię obojga małżonków bez zawierania umowy spółki. W związku ze zmianą przepisów, jest zmuszona do zawarcia i dalszego działania w 2006 r. jako spółka cywilna, ewentualnie jako spółka jawna. Działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych oraz prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. W związku z wymogami określania w ewidencji działalności gospodarczej przedmiotu działalności zgodnie z PKD, pod koniec grudnia ubiegłego roku każde z małżonków uzyskało swój wpis do ewidencji. Pod dotychczasowym numerem we wpisie zostało nazwisko Ewy S., a nazwisko męża zostało zarejestrowane pod odrębnym wpisem z faktyczną datą rozpoczęcia działalności. Dalej prowadzona jest ta sama firma i podatnicy nie zamierzają jej dzielić, ani likwidować. Chcą zawrzeć umowę spółki cywilnej i wnieść do niej jako wspólny wkład wszystkie towary handlowe, całe wyposażenie i środki trwałe. Zdaniem podatniczki utworzenie spółki nie będzie powodowało konieczności sporządzenia remanentu likwidacyjnego, gdyż nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W związku z wejściem w życie art. 68 ustawy z dnia 2.07.2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) zobowiązano małżonków zarejestrowanych w ewidencji działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu, aby w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie powołanej ustawy złożyli wniosek o zmianę wspólnego wpisu. W przypadku niezłożenia stosownego wniosku na organie ewidencyjnym spoczywa obowiązek wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej w terminie do dnia 31.12.2005 r. Oznacza to, iż z końcem 2005 r. z ewidencji działalności gospodarczej zostanie wyeliminowana działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków zwana potocznie spółką małżeńską, jako forma prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z powyższymi regulacjami prawnymi, zdaniem tut. organu, dalsze wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków możliwe będzie tylko w formie organizacyjnej przewidzianej prawem cywilnym, tj. spółki cywilnej lub przepisami kodeksu spółek handlowych, np. spółki jawnej.

W pani przypadku, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego oraz analizy dokumentów rejestracyjnych, w dniu 29.12.2004 r. Urząd Miasta wydał na nazwisko pani Ewy S. zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Zaświadczenie powyższe wydano na wskutek zmiany oznaczenia przedsiębiorcy: było S. Ewa Jadwiga S. Lesław F. "S.", jest: S. Ewa Jadwiga "S." F., oraz określenia przedmiotu działalności gospodarczej zgodnie z PKD. Powyższe zaświadczenie zawiera informację, iż wskazuje treść wpisu wg stanu w dniu 13.12.2004 r. po zmianach zgłoszonych w dniu 13.12.2004 r. Na podstawie ww. zmiany nastąpiło wykreślenie pana Lesława S. ze wspólnego wpisu do ewidencji. Fakt dokonania w dniu 13.12.2004 r. wykreślenia pana Lesława S. w organie ewidencyjnym działalności gospodarczej ze wspólnego wpisu małżonków nie spowodował likwidacji przez ww. działalności gospodarczej, bowiem uzyskując wpis na własne nazwisko pod numerem 8011 (zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 22.12.2004 r.) podatnik kontynuuje i uzyskuje nadal przychody ze źródła jakim jest "pozarolnicza działalność gospodarcza". Z ww. dokumentów wynika, że po przekształceniu działalności prowadzonej w formie firmy małżeńskiej w dniu 13.12.2004 r. każde z małżonków prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

W myśl art. 24a ust 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. W sytuacji gdy każdy z małżonków jest wpisany do ewidencji działalności gospodarczej i nie została zawiązana przez nich spółka cywilna osób fizycznych, to z punktu widzenia prawa podatkowego ewidencja księgowa działalności gospodarczej poszczególnych małżonków powinna być prowadzona odrębnie. Skutki prawno-podatkowe określone w art. 24 ust. 3 oraz art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. opodatkowanie 10-procentowym podatkiem dochodu z remanentu likwidacyjnego nie powstają, jeżeli:

  1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Reasumując stwierdzić należy, iż wobec prowadzenia przez każdego z małżonków działalności gospodarczej i planowanego zawarcia spółki cywilnej lub spółki jawnej nie wystąpi konieczności sporządzenia remanentu likwidacyjnego, gdyż nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem. Natomiast zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności. Tak więc należy sporządzić spis z natury towarów na dzień wniesienia aportem składników majątku do spółki cywilnej lub spółki jawnej, bez konieczności ustalania dochodu z tego remanentu i odprowadzania podatku w formie ryczałtu w wysokości 10 %.

Urząd Skarbowy w Sanoku