W stanie faktycznym, wskazanym przez wnioskodawcę, wynika co następuje: - Interpretacja - AD-III/415-51/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.10.2006, sygn. AD-III/415-51/06, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W stanie faktycznym, wskazanym przez wnioskodawcę, wynika co następuje:

W celu integracji pracowników i poprawy atmosfery w pracy, co wpłynąć ma na zwiększenie efektywności ich pracy, Spółka postanowiła zorganizować wyjście pracowników na mecz piłkarski. Spółka nie jest zobligowana do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w związku z powyższym zakup biletów na mecz piłkarski został sfinansowany z bieżących środków obrotowych firmy.

Zdaniem wnioskodawcy:

Wartość biletów na imprezę sportową zakupionych przez pracodawcę jest przychodem pracownika i w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Organ podatkowy uznaje stanowisko Podatnika jako prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z treści powołanego przepisu wynika, że finansowanie przez zakład pracy zakupu biletów na mecz piłkarski dla pracowników jest świadczeniem, którego wartość stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy.
Jadnocześnie należy stwierdzić, że tego rodzaju świadczenia nie zostały wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienie należy stwierdzić, że wartość zakupionych biletów na mecz piłkarski stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pracodawca ma obowiązek jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 32 w/w ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje,że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald