POSTANOWIENIE - Interpretacja - US.31/DGI/415/31/2006/UD

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.07.2006, sygn. US.31/DGI/415/31/2006/UD, Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo działając na podstawie art. 216 oraz art 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 24.04.2006r. jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24.04.2006r. wpłynął do tut. Organu Pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm).

Z przedstawionego stanu faktycznego w piśmie wynika, że dnia 12.01.2001r. nabyła Pani wraz z mężem, na zasadach wspólności małżeńskiej, prawo wieczystego użytkowania gruntu dla działki budowlanej o powierzchni 262 m.kw. Nabycie działki nastąpiło na podstawie umowy notarialnej - kupna sprzedaży i nie było dokonane w trybie działalności gospodarczej. Dnia 04.06.2003r. podpisała Pani wraz z mężem umowę majątkową małżeńską, znoszącą wiążącą państwa dotychczas wspólność ustawową. Dnia 04.06.2003r. nabyła Pani samodzielnie prawo wieczystego użytkowania gruntu dla działki budowlanej o pow. 254 m. kw. Działka ta przylega do działki nabytej wcześniej o powierzchni 262 m.kw. Nabycie działki nastąpiło na podstawie umowy notarialnej kupna - sprzedaży i nie było dokonane w trybie działalności gospodarczej. W październiku 2005r. rozpoczęła Pani samodzielną działalność gospodarczą, której przedmiotem jest budowa i sprzedaż lokali mieszkalnych. Pierwszym przedsięwzięciem jest budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego posadowionego na obu w/w działkach.

W związku z powyższym ma Pani następujące wątpliwości: czy zakupione działki budowlane przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów oraz w jaki sposób określić cenę nabycia praw własności gruntu.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy.

W myśl art. 23 ust. 1 cyt. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c) ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt. 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt. 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Zgodnie z art. 22c pkt 1 cyt. ustawy nie podlegają amortyzacji grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Ze złożonego wniosku wynika, że zakupione grunty są w całości wykorzystane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym przedmiotowe grunty nie zostały zakupione w celu powiększenia majątku trwałego firmy, a stanowią one dla niej towar handlowy służący dalszej odsprzedaży. W tym przypadku aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, dla celów podatkowych, podatnik musi wykazać bezpośredni związek wydatku z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

W związku z powyższym z uwagi na fakt, iż przedmiotem Pani działalności gospodarczej jest budowa budynków mieszkalnych i ich sprzedaż, może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie wydatki związane z zakupem gruntu jak i koszty związane z wybudowaniem budynków z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 wyżej cyt. ustawy.

Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) kol.10 jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu.

Na podstawie § 3 pkt 2 wyżej cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów cena zakupu oznacza cenę jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty opusty, inne podobne obniżenia, w przypadku zaś otrzymania składnika majątku w drodze spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika.

A zatem faktyczna cena zakupu gruntu wynikająca z dokumentów potwierdzających nabycie będzie stanowić koszt uzyskania przychodu, bez względu na fakt, iż zakup gruntów dokonany został na podstawie umowy notarialnej kupna - sprzedaży w tym również na zasadach współwłasności małżeńskiej.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo postanawia jak w sentencji.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo