Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa(t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8,poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Przeds... - Interpretacja - 1473/WP/415/458/62/06/JK

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.03.2006, sygn. 1473/WP/415/458/62/06/JK, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa(t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8,poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa .. z dnia 20 grudnia .2005 r. (data wpływu: 27 grudnia 2005 r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14,poz.176 z późn. zm.) w zakresie opodatkowania wypłaconych na podstawie sądowej ugody odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza,że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny : Spółka wypłaciła na podstawie ugody sądowej odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym Spółka postawiła następujące pytanie:

  • Czy powyższe odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób

fizycznych ?

Zdaniem Spółki od wypłaconego odszkodowania niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę i od wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy należy naliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza,

że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. z 2000r Nr 14 poz.176 z późń. zm. / wolne od podatku dochodowego są odszkodowania , jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a/ określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b/ odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c/ odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d/ odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e/ odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f/ odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art.27 ust.1 w/w ustawy,

g/ odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Natomiast zgodnie z treścią art.21 ust.1 pkt 3b w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań :

  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem jest uprawnieniem przysługującym pracownikom na podstawie art.45 § 2 Kodeksu pracy i ma charakter tzw. odszkodowania ustawowego. Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 3b w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania (czyli inne niż, te których zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw ). Wobec powyższego odszkodowanie o którym mowa nie może korzystać ze zwolnienia o którym mowa w w/w art. Ponieważ z zakresu zwolnienia określonego w art.21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyłączone zostały odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód - o czym stanowi art.21 ust.1 pkt 3 lit . g tego przepisu to wypłacone przez Spółkę odszkodowanie jako wypłacone w wyniku zawartej ugody podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy przysługuje zgodnie z art. 57 § 1 Kodeksy pracy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Z treści powyższego artykułu wynika,że pracownik otrzymuje od pracodawcy zaległe wynagrodzenie a nie odszkodowanie. W związku z powyższym do tego rodzaju wypłat nie mają zastosowania przepisy art. 21 ust.1 pkt 3 - 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem zakład pracy stosownie do postanowień art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest obowiązany jako płatnik obliczy i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu