Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kam. działając na podstawie art. 14 § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.... - Interpretacja - DP/415-18/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.05.2006, sygn. DP/415-18/06, Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kam. działając na podstawie art. 14 § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.03.2006 r. ( uzupełnionego w dniu 07.04.2006 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zakupił Pan komputer dla niepełnosprawnej w znacznym stopniu, 23 letniej córki (Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Kielcach), i że zakupiony komputer jest przydatny w rozwoju umysłowym córki i kształceniu jej zdolności manualnych.

Zdaniem Pana wydatek na zakup komputera może Pan odliczyć od dochodu jako wydatek na cele rehabilitacyjne.

W przestawionym stanie faktycznym zastosowanie mają przepisy art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) zgodnie, z którym za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6 uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Odliczenia z art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmują wydatki na cele rehabilitacyjne oraz na wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy i przedstawiony przez Pana we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, iż brak jest podstaw prawnych do skorzystania przez Pana z odliczenia od dochodu, wydatku poniesionego na zakup komputera.

Zdaniem organu podatkowego, właściwym do stwierdzenia czy dane urządzenie, sprzęt czy narzędzie jest niezbędne w rehabilitacji oraz czy będzie ułatwiało wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jest lekarz specjalista.

W przedmiotowej sprawie brak jest takiej opinii, stąd nie można stwierdzić, iż w przypadku schorzenia córki komputer stanowi urządzenie niezbędne w jej rehabilitacji i czy ułatwia jej wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności. Brak jest również zaleceń/wskazań w tym zakresie w dołączonym do wniosku orzeczeniu o niepełnosprawności córki.

W związku z powyższym, a także z brakiem związku pomiędzy komputerem a schorzeniem/niepełnosprawnością córki (komputer jest urządzeniem ogólnodostępnym, służącym jednocześnie do użytku powszechnego, a więc nie cechuje się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji) postanowiono jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej