Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. ... - Interpretacja - US. III-415/4/1/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.06.2005, sygn. US. III-415/4/1/05, Urząd Skarbowy w Mielcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 30.03.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w roku uzyskania przychodu związanych z użytkowaniem oraz przeprowadzonym remontem lokalu, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza, postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 30.03.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (wniosek uzupełniono w dn. 18.05.2005 r. oraz 8.06.2005 r.). Z przedstawionego przez pana stanu faktycznego wynika, że w ubiegłym roku wykupił pan na własność lokal użytkowy. Do tej pory opłacał pan koszty związane z administracją lokalu, koszty zużytej energii oraz podatek od nieruchomości. Obecnie w tym lokalu chciałby pan otworzyć drugi punkt sprzedaży pod działalność handlowo-usługową. Z treści złożonego przez pana pisma wynika, iż nie będzie pan lokalu tego wprowadzał do ewidencji środków trwałych. Zgodnie z przedstawionym przez pana stanowiskiem, koszty związane z użytkowaniem lokalu oraz wszelkie wydatki poniesione w celu dostosowania lokalu (poniesione w roku uzyskania przychodu) na potrzeby działalności gospodarczej są kosztem uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Użyte w tym przepisie pojęcie "wszelkie koszty" jest pojęciem szerokim. Obejmuje wszelkie wydatki ponoszone przy prowadzeniu działalności gospodarczej, pod warunkiem jednak, że wydatki te zostały faktycznie poniesione oraz, że pomiędzy tymi wydatkami a przychodem zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Równocześnie zgodnie z art. 22 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Tak więc poniesienie przez pana wydatków na prace mające charakter odtworzeniowy, przywracający jedynie pierwotną zdolność użytkową tego lokalu (a więc remont) oraz poniesienie kosztów związanych z jego użytkowaniem uprawnia do zaliczenia ich w całości do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze wyżej przedstawiony stan faktyczny i prawny, zdaniem tut. organu podatkowego, przedstawione przez pana stanowisko w ww. sprawie jest prawidłowe.

Należy mieć jednak na względzie zapis art. 22e ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący o konsekwencjach niezaliczenia lokalu do środka trwałego w przypadku faktycznego okresu użytkowania dłuższego niż 1 rok.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia przedmiotowego wniosku, który nie uległ zmianie na dzień wydania niniejszego postanowienia,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy w drodze decyzji w trybie art. 14b § 5 ordynacji podatkowej.
Urząd Skarbowy w Mielcu