Na podstawie przedstawionych we wniosku informacji ustalono następujący stan faktyczny: - Interpretacja - PD-I/415-70/13/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.10.2005, sygn. PD-I/415-70/13/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie przedstawionych we wniosku informacji ustalono następujący stan faktyczny:

Podatnik w 1999 roku poniósł wydatki na zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym i dokonał z tego tytułu odliczeń od podatku. Kwota odliczeń przekroczyła wysokość podatku należnego za 1999 rok, wobec powyższego kwota przysługującej ulgi mieszkaniowej odliczana była od podatku w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu składanych za lata następne. Po dokonaniu rozliczenia za 2004 rok do odliczenia pozostała jeszcze kwota 2.904,70 zł. Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia od podatku za rok 2005 i lata następne całej niewykorzystanej ulgi mieszkaniowej. Zdaniem wnioskodawcy ulga mieszkaniowa, do której prawa zostały nabyte w latach poprzednich, podlegała będzie odliczeniu od podatku należnego za lata następne aż do pełnego jej wykorzystania.

Mając na uwadze opisany stan faktyczny Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. nr 134, poz. 1509 z późn. zm.), podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) i pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Zatem podatnik, który poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone, między innymi, na:

    - wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej (w tym na przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu)
    - na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej

i w związku z tym nabył prawo do korzystania z ulgi podatkowej, ma prawo odliczać kwotę tej ulgi od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia (art. 27a ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku).

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu informuje, że interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu