- Interpretacja - I USB I-2/415-31/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.03.2006, sygn. I USB I-2/415-31/06, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

    Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:
  • art. 14a § 1 i § 4 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 01.03.2006r. w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłat eksploatacyjnych związanych z najmem powierzchni mieszkalnej dla celów działalności gospodarczej.

W dniu 01.03.2006r. złożył Pan w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego.

Jest Pan zameldowany i mieszka w lokalu, którego właścicielami są Pana rodzice. Od dnia 01.03.2006r. lokal ten jest również siedzibą Pana firmy. Na tę okoliczność zawarł Pan umowę najmu. Przedmiotem umowy jest część małego pokoju o pow. 4 m kw. (co stanowi 10 % powierzchni) z przeznaczeniem na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na wynajętych 4 m kw. będzie stało biurko z komputerem i dostępem do internetu oraz regał do przechowywania dokumentów firmy. W umowie najmu ustalono stałą kwotę czynszu oraz zamieszczono zapis, że wszelkie koszty związane z eksploatacją lokalu przez czas trwania umowy będzie ponosił Pan.

Na podstawie wyżej przedstawionych okoliczności zdaniem Pan ? istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności kwoty w wysokości 10 % wydatków wynikających ze świadczeń związanych z eksploatacją lokalu.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanowiska, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, co następuje:

Na podstawie przepisu art. 22 ust. 1 pkt z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Stosownie do wyżej cytowanego przepisu - kosztem uzyskania przychodów jest każdy wydatek który jednocześnie spełnia następujące warunki:

  • został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów oraz
  • nie został wymieniony w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów.

Jeśli więc pomiędzy określonym wydatkiem a przychodem lub źródłem przychodu istnieje związek o charakterze przyczynowo-skutkowym lub gospodarczym oraz wydatek ten nie został wymieniony w art. 23 ustawy, to na podstawie cytowanego powyżej przepisu stanowi on koszt uzyskania przychodów.

W świetle powyższego wydatki związane z eksploatacją lokalu, o których mowa w Pana piśmie w tej części, w której przypadają na działalność gospodarczą stanowią koszt uzyskania przychodów. Sposób dokumentowania tych wydatków określa przepis § 14 ust. 1 rozporządzenia z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2004r. Nr 152, poz. 2226 ze zm.), zgodnie z którym na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych (kosztów) wydatków mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne) określające: przy zakupie ? nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach ? przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).

Stosownie do pkt 7 ust. 2 ww. § 14 rozporządzenia dowody, o których w ust. 1, mogą dotyczyć wyłącznie wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele.

Reasumując powyższe, jeśli wydatki związane z eksploatacją lokalu w części przypadającej na działalność gospodarczą stanowią 10 % kwoty obejmującej całość opłat eksploatacyjnych za ten lokal to stanowią one w tej części koszty uzyskania przychodów.

Stanowisko Pana przedstawione we wniosku należy uznać - za prawidłowe.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty