Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza przekształcić się w spółkę akcyjną. Jeden z dotychczasowych udziałowców Spó... - Interpretacja - 1472/DPC/415-109/05/MS

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.02.2006, sygn. 1472/DPC/415-109/05/MS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza przekształcić się w spółkę akcyjną. Jeden z dotychczasowych udziałowców Spółki nie zamierza uczestniczyć w spółce akcyjnej, w związku z czym nie złożył wymaganego przez art. 565 kodeksu spółek handlowych oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej. W związku z powyższym takiemu udziałowcowi przysługuje na podstawie art. 565 kodeksu spółek handlowych roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów w spółce przekształcanej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia. W uchwale o przekształceniu przewidziano określoną sumę pieniężną na wypłatę kwoty odpowiadającej wartości udziałów powyższej osoby w spółce przekształcanej z kapitału zapasowego. Natomiast akcje, które przypadałyby udziałowcowi zostana przejęte przez dotychczasowych wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich akcji, którzy nabędą je z mocy prawa, bez obowiązku jakiegokolwiek świadczenia na rzecz Spółki.

W związku z wyżej przedstawionym stanem faktycznym Spółka zwraca się z pytaniem czy przydzielenie akcjonariuszom pozostającym w Spółce akcji nieobjętych przez udziałowca, który nie zamierza uczestniczyć w spółce akcyjnej nie spowoduje powstania przychodu po ich stronie, i w konsekwencji Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania i wpłacenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego.

Zdaniem Spółki, pomimo tego, iż akcjonariuszom zostaje przydzielona konkretna liczba akcji to ekonomiczny charakter takiej operacji pozostaje dla nich neutralny tj. w efekcie jej przeprowadzenia żaden z udziałowców nie osiągnie przychodu (dochodu) do opodatkowania. Wynika to z tego, iż jednocześnie ze zmniejszeniem kapitału zapasowego o kwotę dokonanych wypłat na rzecz udziałowca, który nie chce uczestniczyć w spółce akcyjnej (i obniżeniem wartości akcji), pozostali wspólnicy otrzymają akcje o wartości równej kwocie wypłaconej temu udziałowcowi. W ocenie Spółki po stronie pozostałych wspólników nie wystąpi dochód do opodatkowania, w związku z czym Spółka nie będzie obowiązana do pobierania zryczałtowanego podatku.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie potwierdza stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 30a ust.1 pkt 4 ustawy z dn. 26.07.1991r. (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu otrzymane akcje, które zostaną rozdysponowane po udziałowcu nie przystępującym do spółki akcyjnej należy zakwalifikować jako inny przychód w związku z wyżej cytowanym przepisem. W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę po stronie przyszłych akcjonariuszy wystąpi dochód (przychód). Należy zaznaczyć, iż wypłata równowartości udziału dla udziałowca nie przystępującego do spółki akcyjnej będzie pochodziła z kapitału zapasowego a nie z kapitału zakładowego. Wobec powyższego nie można twierdzić, iż miało miejsce obniżenie kapitału zakładowego a po stronie przyszłych akcjonariuszy nie wystąpi dochód (przychód). Skoro wartość kapitału zakładowego nie uległa zmianie a ilość akcji przypadająca na poszczególnego akcjonariusza ulegnie powiększeniu to jest to przychód z kapitałów pieniężnych od wartości dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określonych według zasad wynikających z art. 11 ust.2-2b, zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 4 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy podkreślić fakt, iż mimo wypłacenia przez Spółkę równowartości udziału dla udziałowca nie wyrażającego woli do przystąpienia do spółki akcyjnej z kapitału zapasowego nie nastąpiło obniżenie kapitału zakładowego.

Reasumując od powyższych dochodów (przychodów) zgodnie z art. 30a ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania ? art. 30a ust.6 niniejszej ustawy). Na Spółce jako płatniku podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 41 ust.4 ww. ustawy ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie