W dniu 19.07.2005r. złożyła Pani do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zakwalifikowania wydatków poniesion... - Interpretacja - I-1/415-11/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.08.2005, sygn. I-1/415-11/05, Urząd Skarbowy w Zgierzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 19.07.2005r. złożyła Pani do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zakwalifikowania wydatków poniesionych na remont bądź ulepszenie budynku stanowiącego środek trwały.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż istotą Pani problemu jest kwalifikacja wydatków poniesionych na zakup grzejników i pozostałych części instalacyjnych do centralnego ogrzewania oraz wykonanie prac montażowych, ponieważ w decyzji odbioru budynku ze stycznia 2005r. zawarta jest klauzula, iż w jednym z pomieszczeń do października 2005r. musi Pani zainstalować centralne ogrzewanie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - jeżeli środki trwałe zostały ulepszone w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500,00 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500,00 zł i wydatki te powodują wzrost ich wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 1 lit. b ww. ustawy o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Przepisy prawa podatkowego nie nie zawierają definicji remontu, dlatego w odniesieniu do remontu należy stosować definicję sformułowaną w przepisach prawa budowlanego. Zgodnie z art. 3 pkt. 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994r prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) remontem jest wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

W piśmie Ministerstwa Finansów Nr PO 3/722-160/94 z dnia 13 marca 1995r. wyjaśniono, co zalicza się do wydatków na ulepszenie środków trwałych:

  • przebudowę, czyli zmianę (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny;
  • rozbudowę, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności zaś budynków i budowli, linii technologicznych itp.;
  • rekonstrukcję, tj. odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych;
  • adaptację, tj. przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż wskazywało jego pierwotne przeznaczenie, albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych;
  • modernizację, tj. unowocześnienie środków trwałych.

W związku z powyższym, to do podatnika należy prawidłowa ocena, czy ponoszone wydatki dotyczą nakładów związanych z remontem środka trwałego, czy też z adaptacją, przebudową lub modernizacją.

Poniesienie wydatków na prace typowo odtworzeniowe, przywracające jedynie pierwotną zdolność użytkową środka trwałego, tj. remont, uprawnia podatnika do zaliczenia ich w całości do kosztów uzyskania przychodów, bez względu na wysokość tych wydatków

Omawiany budynek stanowiący środek trwały został oddany do używania w styczniu 2005r, a grzejniki w przedstawionym stanie faktycznym będą zakładane we wskazanym pomieszczeniu po raz pierwszy - w związku z tym nie wystąpią cechy remontu, tj. nie nastąpi wymiana zużytych w toku eksploatacji grzejników.

Reasumując, powinna Pani zakwalifikować wydatki poniesione na zakup grzejników i elementów instalacyjnych centralnego ogrzewania oraz na prace montażowe jako ulepszenie i podwyższyć wartość środka trwałego.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Zgierzu